Это интересно


Структурні підрозділи

 
 

Зоологічний музей

ЮРАХНО Михайло Володимирович, професор, доктор біологічних наук

Заснований у 1965 році за ініціативою всесвітньо відомого зоолога, дослідника гельмінтів морських ссавців професора С.Л. Делямуре. Найбільший вклад у його створення і розвитку внесли: заслужений діяч культури України М.І. Глобенко, що очолювала музей протягом сорока років, професора: А.С. Ськрябін і М.В. Юрахно, нинішня завідувачка І.Н. Грищенко, доцент А.А. Стрюков, асистенти В.В. Солов'їв і Д.Б. Стариків, старші лаборанти І.М. Тайков, В.А. Ковалів і студент Р. Лапин.

Остання реконструкція здійснена в 2003 році, завдяки допомозі ректора університету професора Н.В. Багрова. Експонати зібрані співробітниками кафедри зоології в 62 наукових експедиціях у різних районах планети, у тому числі в самих важкодоступних акваторіях Арктики і Антарктики.
Першу наукову експедицію зробив проф. С.Л. Делямуре в 1939 році. Досліджував гельмінтів азово-чорноморських дельфінів. Знайшов у них новий для науки вигляд паразитичних черв'яків - нематод, яких назвав Halocercus taurica, H. ponticus і H. kleinenbergi.

Найбільш коштовними виявилися антарктичні експедиції проф. А.С. Ськрябіна (1963-1964 рр. і 1965-1966 рр.) і проф. М.В. Юрахно (1986-1987 рр.). У них було досліджено 2006 китів і 364 тюлені. Зібраний унікальний гельмінтологічний матеріал, здобуті цікаві музейні експонати. Всього ж співробітниками кафедри розкрито не менше 10000 морських звірів. Описано 65 нових для науки видів гельмінтів. Обгрунтовано 7 нових пологів і 6 нових сімейств. Деякі відкриття мають загальнобіологічне значення. Наприклад, проф. А.С. Ськрябін описав найбільшу цестоду Polygonoporus giganticus (більше 30 м-коду в довжину), а проф. М.В. Юрахно - найпліднішу: Baylisia supergonoporis (до 307 статевих комплексів в кожному сегменті тіла).

Велику цінність для музею представляє колекція павуків, зібрана доц. Н.М. Ковблюком. У ній близько 80 тис. експонатів, у тому числі 12 нових для науки видів. Експонати з експедицій доставлялися до Сімферополя з неймовірними труднощами, інколи з ризиком для життя. Потім умілими руками таксидермістів вони вмонтовувалися в музеї, який поступово перетворився на експозицію тварин всіх кліматичних поясів Земної кулі. Особливу привабливість музею додає велика кількість високохудожніх озвучених діорам. Вони здаються вікнами в справжню живу природу. У діорамі "Арктика" відвідувачі бачать скелястий берег Чукотки, забите льодами Чукотське море з тюленями і моржами. Чуються крики чайок, свисти дельфінів, "пісня" горбатого кита, підводна локація моржа. На передньому плані - моржиха з дитинчам, доставлена проф. М.В. Юрахно з Аляски. Це єдиний експонат тварин даного вигляду серед музеїв України.

Перед діорамою на стелі змонтована нижня щелепа кашалота, привезена проф. А.С. Ськрябіним з Антарктики.

У діорамі "Антарктика" представлені вражаючі своїми розмірами морський леопард, тюлень-крабоєд, тюлень Уедделла. Чуються звуки, що видаються найкрупнішим представником загону Ластоногих, - морським слоном. Вага крупних самців досягає п'яти тонн.

Діорама "Командорські острови" зустрічає відвідувачів багатоголосим пташиним базаром. Скелі буквально обліплені белогрудими кайрами, іпатками, топірцями, бакланами, чайками. Внизу бурчать морські котики, сивучи, острівний тюлень. Велике враження справляє діорама "Пінгвіни". Застудженими голосами вітають екскурсантів імператорський, королівський, антарктичний, чубатий (золотоволосий) і інші пернаті мешканці крижаного континенту.

Теплом і світлом віє від діорами "Африканська савана". Трубно кричать слони, грізно ревуть леви, регочуть гієни. А на горизонті безтурботно піднімається в піднебіння найвища гора Африки - Кіліманджаро. Діорама "Тропічний острів" дає уявлення про різноманіття морських черепах (супова, широкоголова, шкіряста і ін.) і голосистих пернатих жителів даного кліматичного поясу: фрегатів, олуш, фаетонів.

Багаточисельні в музеї морські риби: і в діорамах коралових островів, і на спеціальних стендах. Не залишає байдужими діорама "Кримський природний заповідник". В уранішньому лісі чути дзвінкі голоси птахів і могутній рев благородного оленя . Тішать око червононокнижні чорні грифи і білоголові сипи. Ці пернаті велетні є справжньою прикрасою Кримських гір.

Реконструкція музею не закінчена. Належить створити нову експозицію безхребетних тварин - простих, губок, коралових поліпів, нижчих і вищих черв'яків, молюсків, ракоподібних, павукоподібних, комах, голкошкірих і ін. Зібраний великий палеонтологічний матеріал, який відтворить далеке минуле нашого півострова. Щорік музей відвідують більше 5 тисяч студентів, школярів і гостей Криму. Він перетворився на популярний науково-просвітній центр республіканського значення.