Это интересно


Факультети та інститути

   
 

Біологічний факультет

 
 

Кафедра фізіології людини та тварин і биофізики

 
   
 
  Завідувач кафедрою  
     
  ЧУЯН Олена Миколаївна, професор, доктор біологічних наук  
     
  Телефон: +38 (0652) 60-86-05, 63-75-56
E-mail: timur@crimea.edu
 
     
  Історія  
 

Протягом ряду десятиліть (1918-1961) анатомія, фізіологія та суміжні з ними дисципліни перебували в структурі навчального процесу кафедри зоології, де був організований кабінет анатомії та фізіології.

 
 

У 1961 році була створена нова кафедра анатомії та фізіології людини та тварин у якості самостійного структурного підрозділу природно-географічного факультету. Протягом 1962-1969 р. керівництво кафедрою здійснювалося кандидатом медичних наук, доцентом Д.Д. Шелепой.

У зв'язку з реорганізацією педінституту в університет у 1971 році в діяльності кафедри відбулися помітні зміни. Завідувачем кафедри анатомії та фізіології людини та тварин став доктор медичних наук, професор В.А. Ткачук.

Наприкінці 60-х, початку 70-х рр. на кафедрі працювали професор В.В. Павлов, доктор медичних наук В.І. Йолкін, доктор медичних наук А.М. Єфименко, доцент А.Г. Солових, доцент В.М. Коновальчук, асистенти Н.А. , В.Г. Сидякін, В.В. Баранов, Л.М. Трещьова, викладач В.С. Демешева.

У 1973 році пройшов конкурс і приступив до роботи доктор біологічних наук, професор О.М. Сташков, який керував кафедрою з 1975 по 1991 рік. У 1974-75 роках були створені навчальні лабораторії анатомії, гістології, фізіології, біології індивідуального розвитку, біофізики, малого та великого практикумів і т.ін.

З урахуванням перспектив розвитку кафедри були вжиті заходи з підготокиі молодих викладачів з ученими ступенями через цільову аспірантуру на базі провідних інститутів і вузів країни. Аспірантуру закінчили, захистивши кандидатські дисертації, найбільш перспективні випускники факультету природничих наук і фізичного виховання: В.Г. Сидякін, С.О. Панова, І.І. Коренюк, Л.Д. Лєсова, В.В. Баранов, С.І. Баженова. Докторські дисертації захистили Н.А. Темур'янц, І.І. Коренюк, В.Г. Сидякін. У 2004 закінчили докторантуру О.М. Чуян і В.Б. Павленко, успішно захистивши докторські дисертації.

За період 2003-2008 р. співробітниками, докторантами й аспірантами кафедри захищено більше десяти кандидатських і три докторські дисертації. З 1991 по 2005 рік керівництво кафедри здійснювалося доктором біологічних наук, академіком Міжнародної Академії Наук, професором В. Г. Сидякіним. З 2005 року кафедрою керує доктор біологічних наук, професор О. М. Чуян. У 2007 році створений Центр корекції функціонального стану людини, основними задачами якого є проведення науково-дослідної, навчальної та оздоровчої роботи з діагностики та корекції функціонального стану людини. У цей час на кафедрі працює 4 доктори біологічних наук, професори (О. Н. Чуян, Н. А. Темур'янц, І. І. Коренюк, В. Б. Павленко), 11 кандидатів наук, з них 6 доцентів (С. О. Панова, В. М. Єфимова, А. В. Кирилова, О. В. Янцев, Д. Р. Хусаїнов, Раваєва М.Ю.,), 2 старших викладача (к.б.н. Е. Р. Джелдубаєва, к.б.н. Т. В. Гамма).

 
 

Спеціальності

   
 

Кафедра фізіології людини та тварин і біофізики готує біологів, що спеціалізуються з фізіології людини та тварин, наступних освітньо-кваліфікаційних рівнів: бакалавр (4 роки), фахівець (5 років), магістр (5 років), біофізиці освітньо-кваліфікаційних рівнів бакалавр (4 роки), фахівець (5 років), магістр (5 років).

У 2007 році відкрита спеціалізація з "Медичної біофізки". Прийом абітурієнтів здійснюється з числа осіб, що мають базову медичну освіту (молодший фахівець), а навчання проводиться за прискореною формою (3 роки - "Бакалавр", 1 рік - "Фахівець", "Магістр").

 
 

Співробітники

   
 
Чуян Олена Миколаївна
завідуюча кафедрою, доктор біологічних наук, професор; директор Центру корекції функціонального стану людини
Темур'янц Наталія Арменаківна
професор, керівник лабораторії електромагнітної фізіології та біофізики людини
Коренюк Іван Іванович
доктор біологічних наук, професор, керівник лабораторії дослідження нейронної активності
     
Павленко Володимир Борисович
доктор біологічних наук, професор, керівник лабораторії нейроетології
Панова Світлана Олексіївна
кандидат біологічних наук, доцент, секретар кафедри
Кирилова Алла Вікторівна
кандидат біологічних наук, доцент
     
Янцев Олександр Вікторович
кандидат біологічних наук, доцент
Хусаїнов Денис Рашидович
кандидат біологічних наук, доцент

Раваєва Марина Юріївна
кандидат біологічних наук, доцент

     
Гамма Тетяна Вікторівна
кандидат біологічних наук, старший викладач
Джелдубаєва Ельвіза Рашидовна
кандидат біологічних наук, старший викладач
Губанова Галина Сергіївна
завідуюча лабораторією
     
Гоголєва Ольга Олександрівна
завідуюча віварієм
Рибникова Людмила Андріївнапровідний спеціаліст Нікіфоров Іван Ростиславович
старший лаборант
     
   
Іванова Любов Федорівна
старший лаборант
Нагорська Марія Вікторівна  
 
 

Дисципліни

   
 

Підготовка фахівців та магістрів забезпечується загальними і спеціальними дисциплінами:

  • Фізіологія людини і тварин. Радіобіологія. Фізіологія вісцелярних систем. Фізіологія крові. Біофізика крові. Ефекти слабких дій. Студентський науковий семінар (Чуян О.М., професор).
  • Нейроетологія. Психофізіологія. Електрофізіологія. Системний аналіз поведінки (Павленко В.Б., професор).
  • Гістологія. Фізіологія крові. Фізіологія ендокринних залоз. Екологічна фізіологія. Фізіологія адаптаційних процесів. Гомеостаз. (Темур'янц Н.А., професор).
  • Фізіологія центральної нервової системи. Фізіологія аналізаторів. Біофізика сенсорних систем. (Коренюк І.І., професор).
  • Анатомія. Біологія індивідуального розвитку. Радіобіологія (Джелдубаєва Е.Р., ст. викладач).
  • Фізіологія трудових процесів. Антропологія. Основи ергономіки. Патологічна фізіологія людини. Вікова фізіологія (Панова С.О., доцент).
  • Фізіологія вегетативної нервової системи. Математичні методи в біології. Статистика у науковій роботі. Фізіологія нейрона. Основи вегетативної регуляції функцій (Янцев О.В., доцент).
  • Фізіологія вищої нервової діяльності. Вікова фізіологія. Анатомія. Вибрані розділи історії фізіології (Кирилова А.В., доцент).
  • Кінетика біологічних процесів. Біофізика. Біофізика нейронних мереж. Сучасні проблеми біофізики. Біофізика мембран. Біофізика макромолекул. Біофізика збудливих тканин. Інформаційна взаємодія клітин. Біофізичні основи функціонування іонних каналів. Регуляція функцій складних систем. Механізми міжклітинної комунікації. Біофізичні основи регуляції складних систем (Хусаінов Д.Р., к.б.н., доцент).
  • Великий спецпрактикум (Павленко В.Б., професор, Коренюк І.І., професор, Панова С.О., доцент, Кирилова А.В., доцент, Хусаїнов Д.Р., доцент, Махоніна М.М., асистент).
  • Біофізика. Фізіологія людини і тварин. Основи інформатики (Гамма Т.В., ст. викладач).
  • Інструментальні методи дослідження функціональних станів. Основи діагностики функціонального стану людини. Медична біофізика. Біофізичні методи корекції функціонального стану. Основи функціональної і лабораторної діагностики. Фізіотерапія (Раваєва М.Ю., доцент).
 
 

Навчальна робота

   
 

З дисциплін котрі вивчають співробітники кафедри розробляють та друкують нові підручники, навчальні та методичні посібники. За останні 5 років викладачами кафедри розроблено та видано більше 10 навчальних і методичних посібників.

Навчально-методична робота закріплюється підвищенням кваліфікації професорсько-викладацького складу шляхом проходження спеціалізацій і стажувань у профільних вузах України, галузевих НДІ

На кафедрі впроваджуються прогресивні форми контролю знань студентів з урахуванням кредитно-модульної системи навчання: тестові завдання, ситуаційні завдання, модульні форми контролю знань студентів, система рубіжного контролю в усній і письмовій формах, розробляються програми для комп'ютерного навчання та контролю знань студентів. На кафедрі створена власна бібліотека (більше 800 книжок), у тому числі електронна (більше 600 джерел), тому студенти-спеціалізанти кафедри забезпечені в повному обсязі підручниками, методичними посібниками та довідниками, виданими провідними спеціалістами країни та зарубіжжя. Використовувана навчальна література видана, як правило, за останні 5-10 років і відбиває сучасний стан фізіології та біофізики.

У процесі навчання на кафедрі студенти опановують сучасні знання з основних розділів фізіології людини та тварин і біофізики. Спеціалізація проводиться традиційно шляхом читання лекцій з дисциплін спеціалізації, проведення великого практикуму, спецпрактикумів, семінарів, виробничої практики, виконання курсових, дипломних і магістерських робіт. Матеріально-технічна база кафедри дозволяє в достатньому обсязі здійснювати навчання практичним навичкам роботи в різних областях фізіології та біофізики.

У зв'язку із прийняттям закону про гуманний обіг з лабораторними тваринами, на практикумах впроваджені й широко використовуються альтернативні методи навчання.

У цей час на кафедрі функціонують навчальні та науково-дослідні лабораторії. Наявні на кафедрі прилади (електроенцефалографи, електрокардіографи, генератори, міографи, світлові та люмінесцентні мікроскопи, спектрофотометри, поліграф і інше обладнання) й експериментальні установки, більшість яких зібрано руками викладачів і спеціалізантів кафедри, забезпечують можливість оволодіння сучасними методами дослідження у фізіології та біофізиці. Наявні в лабораторіях персональні комп'ютери дозволяють проводити автоматизовані виміри фізіологічних і біофізичних процесів (обробка аналогових сигналів і цифрових експериментальних даних, інформаційне забезпечення). На базі Центру корекції функціонального стану людини проводяться практичні заняття і виробнича практика по спецкурсах: "Ефекти слабких дій", "Нейрофізіологія", "Медична біофізика", "Біоелектричні процеси в серці", "Кардіографія", "Електрофізіологія", "Діагностика функціональних станів і методи їх корекції", "Автоматизовані виміри в біофізиці", "Патофізіологія", "Основи функціональної і лабораторної діагностики", "Сучасне медичне обладнення", "Фізіотерапія" і т.

При кафедрі функціонує віварій (завідуюча О.О. Гоголєва), у якому містяться лабораторні тварини для проведення навчальних і наукових експериментальних досліджень.

За роки існування кафедри створені всі необхідні умови для підготовки фахівців і магістрів. Це традиційно високий рівень викладання навчальних дисциплін, наявність лабораторно-експериментальної бази та фахівців, які володіють сучасними методами фізіологічних і біофізичних досліджень, математичної статистики, комп'ютерного моделювання в біології, діагностики та корекції функціонального стану людини та тварин. За останні десять років кафедра випустила більше 300 фахівців і магістрів, багато хто з них захистили кандидатські дисертації і працюють у ТНУ, інших вузах і науково-дослідних інститутах України, інші стали гарними вчителями. У забезпеченні навчального процесу бере участь висококваліфікований навчально-допоміжний персонал. Особлива заслуга в цьому належить завідуючій лабораторією Г.С. Губановій, старшому лаборантові Л.Ф. Івановій, фахівцям Л.А. Рибниковій. Деякі з них працюють на кафедрі більше 30-ти років.

 
 

Наукова робота

   
 

Науково-дослідна робота колективу кафедри проводиться відповідно до координаційних планів Міністерства освіти і науки України по комплексній темі "Фізіологічні та біофізичні механізми корекції несприятливих функціональних станів", що включає основні наукові напрямки

  • Вплив ЕМВ НВЧ на микроциркуляторные процеси;
  • Вивчення ролі електромагнітних полів природного походження в процесах життєдіяльності організмів різного систематичного положення;
  • Аналіз нейрофізіологічних механізмів впливу соціальних та екологічних факторів на розвиток дитини з метою корекції несприятливих психофізіологічних станів;
  • Фізіологічні та біофізичні ефекти й можливі механізми дії біологічно активних речовин.

Кафедра фізіології людини та тварин і біофізики протягом трьох десятиліть займається проблемами дослідження нервових, імунних і ендокринних механізмів біологічної дії фізичних (неіонізуючі випромінювання, гіпомагнітне середовище), хімічних (нові синтетичні глікопептиди, похідні кумарину, біциклічних біомочевин, бензимідазолу, саліцилової кислоти, блокатори ендогенних морфінів) і інших факторів середовища. Кафедра представляє широко відому Сімферопольську наукову школу електромагнітної біології, електрофізіології та нейрофізіології, відома своїми працями далеко за межами СНД. Свідчення цьому публікації в престижних журналах, видання монографій, що одержали премії ВДНГ СРСР, Державну премію АРК, премію В.І. Вернадського, участь у виконанні Міжнародних проектів (наприклад, Copernicus і т.ін.), численні конференції та симпозіуми за участю вчених кафедри, міжнародні конференції та семінари, які регулярно проводяться в Криму під егідою ТНУ ("Космос і біосфера", "Актуальні питання інноваційної діяльності", "Інноваційні технології навчання"), членство в найбільших наукових спілках (Європейська й Американська біоелектромагнітні спілки, Міжнародна біометеорологічна спілка, Міжнародний союз по дослідженню маловивчених факторів середовища, Українська біофізична, Українська фізіологічна спілка, Українська спілка клітинної фізіології й т. ін.), патенти на винаходи, учні, які працюють у численних вузах і НДІ, аспіранти та студенти, які беруть участь у виконанні досліджень. На кафедрі працюють 4 науково-дослідні лабораторії: лабораторія електромагнітної фізіології та біофізики, лабораторія дослідження нейронної активності, лабораторія нейроетології, лабораторія валеології та вікової фізіології.

Студенти, що спеціалізуються на кафедрі, беруть участь в експериментальній роботі, ведуть активну наукову роботу з фізіології, біофізики, вікової фізіології та валеології. За матеріалами досліджень захищаються курсові, дипломні та магістерські роботи. Студенти успішно беруть участь у студентських і молодіжних конференціях, на кафедрі функціонує студентський науковий семінар.

На кафедрі діє очна й заочна аспірантура за фахами: 03.00.13 - "Фізіологія людини та тварин" і 03.00.02 - "Біофізика", а також докторантура. Підготовлено більше 40 кандидатів наук, 4 доктори наук. В даний час на кафедрі один докторант, 14 аспірантів і 2 претенденти.

На кафедрі функціонує спеціалізована вчена рада К 52.051.04 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за фахами: 03.00.13 - "Фізіологія людини та тварин" і 03.00.02 - "Біофізика".

 
 

Зв'язки

   
 

Кафедра активно підтримує наукові та навчальні контакти і зв'язки з Київським національним університетом, Дніпропетровським, Львівським, Донецьким, Харківським національними університетами, Інститутом фізіології ім. О.О. Богомольця НАНУ, Інститутом фізичних методів лікування та кліматології ім. Сєченова (Ялта), Кримським медуніверситетом, Інститутом технічної механіки НАНУ, Інститутом нефрології АМНУ, Кримською астрофізичною обсерваторією НАНУ, міжнародні зв'язки з Московським державним університетом, Санкт-Петербурзьким державним університетом, Пущінським науковим центром РАН, Римським університетом, ІЗМІРАН, Інститутом космічних досліджень, Європейською і Американською біоелектромагнітними спілками, установлені міжнародні зв'язки зі Швецією (університет Упсала) і Німеччиною (Хайдельбергський університет).

 
 

Публікації

   
 

За останні роки опубліковано більше 200 робіт, у тому числі ряд монографій і навчальних посібників, серед них: "Космічні ритми в магнітосфері", "Космічна екологія", "Вплив сонячної активності на біосферу й іоносферу", "Порівняльна медико- кліматична характеристика основних курортних місцевостей чорноморсько-середземного регіону", "Системні реакції в біопотенціалах головного мозку людини та тварин", "Питання етологічної фізіології людини та тварин", "Магнітні поля та радіорезистентність організму людини та тварин", "Психофізіологічний підхід до проблем навчання і здоров'я учнів", "Понаднизькочастотні електромагнітні сигнали в біологічному світі", "Фізіологічні механізми біологічних ефектів низькоінтенсивного ЕМВ НВЧ", "Механізми антиноцицептивної дії низкоінтенсивного міліметрового випромінювання", "Функціональні асиметрії в людини та тварин: вплив низькоінтенсивного електромагнітного випромінювання міліметрового діапазону", "Космос і космічні ритми", "Основи підготовки фахівців з біології, фізичної реабілітації, валеології, курортології", " Космічна погода" та ін.

Більшість розробок кафедри є пріоритетними та захищені авторськими посвідченнями на винаходи та патентами. Ряд робіт кафедри фізіології людини і тварин і біофізики має важливе практичне значення для медицини та тваринництва. На кафедрі регулярно видається науковий журнал "Учені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського" (серія "Біологія, хімія").