Это интересно


Біологічний факультет

   
       
 

Кафедра фізіології рослин і біотехнології

 
       
  Завідувач кафедрою  
     
 

БУГАРА Олександр Михайлович,
доктор біологічних наук, професор
Телефон: +38 (0652) 60-84-65
E-mail: btc@tnu.crimea.ua

 
     
  Історія  
 

Кафедра фізіології рослин була заснована у 1972 році після реорганізації Кримського державного педагогічного інституту ім. М.В. Фрунзе в Сімферопольський державний університет. Кафедра була виділена як самостійна структурна одиниця з кафедри ботаніки. У 1986 році кафедра була реорганізована в кафедру фізіології рослин і біотехнології. На кафедрі в різні роки працювали: кандидат біологічних наук М.В. Сівцев (перший завідувач, 1972), доктор біологічних наук, професор М.К. Мананков (1973-2002), кандидат біологічних наук С.О. Пономарьова (1972-1983), кандидат біологічних наук М.І. Копилов (1975-1989), кандидат біологічних наук В.Г. Блохін (1978-2004), доктор біологічних наук, професор С.М. Кабузенко (з 1972 по цей. час), академік ВАСХНІЛ Г.С. Муромцев (1994-1996), які заклали основи досліджень в області росту, розвитку та біотехнології рослин. Під їхнім керівництвом і при особистій участі були виконані оригінальні роботи з впливу різних регуляторів росту на продуктивність, стійкість і морфогенез культурних рослин.
Спеціалізація студентів з фізіології рослин була почата з 1975 року. Перший випуск фахівців відбувся в 1978 році.


Загальна інформація

Кафедра проводить навчання студентів зі спеціалізації "Фізіологія рослин і біотехнологія". Кафедра здійснює навчальний процес і проводить наукові дослідження з різних напрямків фізіології рослин, біотехнології, цитології, мікробіології, вірусології. На кафедрі є спеціалізовані аудиторії та лабораторії для проведення лабораторно-практичних занять на високому науково-методичному рівні. Навчання студентів проводиться за 4 загальними курсами: фізіологія рослин, цитологія, мікробіологія, основи біотехнології, а також за 27 спецкурсами.

 



Співробітники

Науково-педагогічний склад кафедри - 5 чоловік, які мають учені ступені та звання за фахом фізіологія рослин і біотехнологія.

  • С.М. Кабузенко - доктор біологічних наук, професор;

  • О.М. Бугара - доктор біологічних наук, професор;

  • Л.М. Теплицька - кандидат біологічних наук, доцент;

  • І.П. Отуріна - кандидат біологічних наук, доцент;

  • С.І. Чмельова - кандидат біологічних наук, доцент.

Допоміжний склад кафедри (лаборанти, фахівці-біологи) - 4 чоловіки.

  Дисципліни

  • Основи біотехнології, ріст і розвиток рослин, клітинна селекція, цитогенетика, кількісна мікроскопія (Бугара О.М., доктор біологічних наук, професор);

  • Фізіологія рослин, солестійкість рослин, водний режим рослин, мембранологія (Кабузенко С.М., доктор біологічних наук, професор);

  • Цитологія, культура тканин рослин, клональне мікророзмноження рослин, промислова біотехнологія (Теплицька Л.М., кандидат біологічних наук, доцент);

  • Мікробіологія, фотосинтез, біологічно активні речовини (Отуріна І.П., кандидат біологічних наук, доцент);

  • Ензимологія, одержання трансгенних рослин, основи наукових досліджень (Чмельова С. І., кандидат біологічних наук, доцент).

Спеціалізації

Кафедра випускає фахівців "біологів" за спеціалізацією "Фізіологія рослин і біотехнологія". Випускники кафедри підготовлені до педагогічної роботи в середніх та вищих навчальних закладах, а також до науково-дослідної роботи в області фізіології рослин, біотехнології, цитології, мікробіології та вірусології.

Навчальна робота

На кафедрі здійснюється підготовка за освітньо-кваліфікаційними рівнями "бакалавр", "спеціаліст", "магістр". Навчальна робота включає лекційні курси, лабораторно-практичні та семінарські заняття, а також навчальну та виробничу практики. Навчальна робота проводиться у спеціалізованих лабораторіях фізіології рослин, біотехнології, мікробіології, цитології. На лабораторно-практичних заняттях студенти освоюють сучасні методи досліджень, здобувають навички роботи на науковому устаткуванні. Навчальна та виробнича практики проводяться як на базі кафедри, так і в інших наукових і виробничих закладах Криму.

Наукова робота

Основні напрямки досліджень пов'язані з вивченням впливу біологічно активних речовин на ріст і розвиток рослин у природних умовах і в умовах контрольованого експерименту in vitro. Вивчаються фізіологічні та біохімічні основи адаптації рослин до стресових факторів зовнішнього середовища. На підставі отриманих результатів розробляються оригінальні методи підвищення продуктивності й стійкості рослин під дією екзогенних регуляторів росту. Підібрано оптимальні режими обробки регуляторами росту з метою адаптації рослин до сольового стресу й водного дефіциту.

Досліджуються закономірності морфогенезу рослин в умовах контрольованого експерименту in vitro та шляхи реалізації тотипотентності клітин різної спеціалізації. Розробляються біотехнологічні прийоми клонування рослин на основі культивування клітин, тканин і органів in vitro з метою збереження генофонду рідкісних і зникаючих видів рослин флори Криму. З цією метою створена унікальна колекція пересадних клітинних культур рослин кримської флори.
Проводяться дослідження, спрямовані на одержання цінних вторинних метаболітів лікарських рослин на основі біомаси клітин, які вирощені поза організмом. Отримано штами калусних культур плюща, ломиносу, цикламену, фатсії, що містять тритерпенові глікозиди з широким спектром фармакологічної дії. Проводиться селекція клітинних культур з метою підвищення продуктивності біологічно активних речовин. Розробляються теоретичні основи й лабораторні регламенти одержання цінних продуктів медичного призначення на основі біомаси культивованих клітин.

Розробляються технології вирощування міцеліальних грибів, що включають вплив різних біологічно активних речовин для підвищення продуктивності. Ведеться наукова робота з клітинної селекції з метою одержання солестійких генотипів винограду. Отримано форми винограду, що витримують високий рівень хлоридного засолення.
У проведенні науково-дослідної роботи беруть участь студенти спеціалізанти кафедри. Результати науково-дослідної роботи студентів публікуються в матеріалах наукових конференцій і періодичних наукових видань. З 1972 року на кафедрі відкрита аспірантура за фахом 03.00.12 - фізіологія рослин. За роки роботи кафедри, захищені 2 докторські й 7 кандидатських дисертацій. У 2001 році на базі кафедри був створений Біотехнологічний центр ТНУ, що виконує дослідження з наукових проектів і держдоговірній тематиці.


Зв'язки, контакти

Кафедра підтримує наукові зв'язки з Київським національним

університетом, а також з рядом науково-дослідних інститутів і наукових центрів Національної Академії наук і Української Академії аграрних наук: Інститутом фізіології рослин і генетики (м. Київ), Інститут молекулярної біології та генетики (м. Київ), Інститутом клітинної біології та генетичної інженерії (м. Київ), Центральним Ботанічним садом ім. М. М. Грішка (м. Київ), Інститутом Біології південних морів (м. Севастополь), Інститутом ефіроолійних і лікарських рослин (м. Сімферополь), Нікітським ботанічним садом - Національним науковим центром (м. Ялта), Інститутом ґрунтової мікробіології (с.м.т.. Гвардійське, АР Крим). Кафедра проводить роботу з наукових проектів з Ботанічним садом ім. В. Л. Комарова, РАН (м. Санкт-Петербург, Росія), Ботанічним садом АН Республіки Молдова (м. Кишинів), Кубанським сільськогосподарським університетом (м. Краснодар, Росія).

Публікації

За останні 10 років співробітниками кафедри опубліковано більше 300 наукових робіт з різних напрямків фізіології рослин, біотехнології, цитології, ембріології й мікробіології. Отримано 6 авторських посвідчень на винахід і 7 патентів. Написано й опубліковано 6 монографій і навчальних посібників.