Это интересно


Факультети та інститути

 
 

Факультет іноземної філології

 
 

Кафедра романської і класичної філології

 
   
 
  Завідувач кафедрою  
 

ЛЕСОВА-ЮЗЕФОВИЧ Надія Сергіївна, доцент, кандидат філологічних наук,президент асоціації "Альянс Франсез" м. Сімферополь

 
     
  Телефон: +38 (0652) 25-30-84  
     
  Історія  
 

Викладання французької мови на факультеті велося, починаючи з 1944 року. Серед перших викладачів французької мови був З.І. Юргілевич. У зв'язку з рішенням про створення інститутів іноземних мов на Україні у 1955 році прийом студентів був припинений.

 
 

Викладання французької мови поновилося у 1971 році, коли було сформовоно фрунцузьке відділення, що вело підготовку спеціалістів з французької мови і літератури. Кафедра створена у вересні 1985 року шляхом розділення раніше існуючої кафедри романо-германських мов на дві (романської класичної філології і німецької філології).

 
 

Професорсько-викладацький склад

   
 

На данний момент на кафедрі працює

  • 4 доценти: Лесова-Юзефович Н. С - зав. кафедрою,к. філол.н.; Гавришева Г. П. - к. філол. н.; Денисов Ю. С. - к. філол. н.; Сілін В.В. - к. філол. н.;
  • 7 старших викладачів: Назаревська М.П., Науменко Н.П., Нерадовська Т.Л., Татаренко О.Н., Чекаліна Т.В., Чулков В.І., Шибаєва Н.А.;
  • 3 асистенти: Дегтяренко Л.В., Прокошева Т.А., Шапошкін Н.А.

Кафедра готує студентів за фахом «Французька мова і література».

Фахівці кафедри викладають і в інших ВУЗах Криму: Одеській національній юридичній академії, Кримському інституті Київського національного економічного університету, Кримському державному індустріально-педагогічному університеті, Українському морському інституті м. Севастополя, Керченській філії ТНУ.

 
 

Інформація

   
 

Наукові інтереси викладачів вельми різноманітні:

  1. синтаксис французької мови, його фразеологія;
  2. книжна, зокрема, термінологічна, лексика різних сфер вживання;
  3. франкомовні літератури країн Африки і Європи;
  4. особливості літературної французької мови в різних франкомовних країнах.

Кафедра вельми зацікавлена в налагодженні наукових і освітніх зв'язків з яким-небудь повністю або частково франкомовним університетом Франції (Швейцарії, Бельгії), зокрема, в обмінах науковою і навчальною літературою, студентами, аспірантами. На базі нашої і інших відповідних кафедр університету могли б бути організовані курси вдосконалення навиків письмової, усної мови на українській і російській мовах для франкоговорячих учнів. Кафедра успішно співробітничає з французькими культурно-освітніми центрами міст Києва і Одеси, посольством Французької Республіки в Україні, Міжнародною Асоціацією "Альянс Франсез".

 
 

Дисципліни

   
 
  • Історія франкомовних літератур. Літературні зв'язки Франції, України і Росії. Лінгвострановедення французької мови. (Гавришева Г.П., доцент)
  • Історія франкомовних літератур, зокрема проблеми авторського стилю. Історія французької мови. Стилістика. Теоретичний курс другої іноземної (французької) мови. (Денисов Ю.С., доцент)
  • Історія франкомовних літератур. Теоретична фонетика французької мови. Ділова французька мова. (Лесова Н.С., доцент)
  • Практика французької мови. Історія зарубіжної літератури. Вступ до романської філології (Силин В.В., доцент)
  • Фразеологія французької мови. Лексикологія французької мови. Римська поезія. (Татаренко Є.Н., старший викладач)
  • Порівняльна граматика французької і латинської мов. Теоретична граматика французької мови. Вступ до древньогрецької мови (Чекаліна Т.В., старший викладач)
  • Мовностилістичний аналіз оригінальної латинської прози. Методика навчання спеціальній латинській лексиці юристів, істориків (Чулков В.И., старший викладач)
  • Методика навчання спеціальній латинській лексиці біологів і філологів, Методика викладання латинської мови (Назаревська М.П., асистент)
  • Емфатичний синтаксис французької мови. Методика навчання французької мови в середній школі. Соціолінгвістична характеристика. Методика навчання іноземної мови у вищій школі. (Нерадовська Т.Л., старший викладач)
  • Історія франкомовних літератур. Практичний курс іспанської мови (Науменко Н.П., асистент)
  • Практичний курс іспанської мови. Лінгвокраїноведення іспанської мови. (Дегтяренко Л.В., асистент)
  • Методика навчання спеціальній латинській лексиці правознавців і істориків. (Шапошник Н.А., асистент)
 
 

Наукова робота

   
 

Учені і викладачі кафедри розробляють комплексну наукову тему "Лінгвістичні та літературоведчі інтерпретації французьких, іспанських та латинських текстів". Об'єкт дослідження - комунікативна і стилістична варіатівность прозаїчних і поетичних текстів різних жанрів на лексико-семантичному і синтаксичному рівнях.

 
 

Зв'язки, контакти

   
 

Протягом багатьох років кафедра приймає для викладацької роботи із студентами і викладачами кафедри фахівців з Франції, що відряджаються Французьким культурним центром при Посольстві Французької республіки в Україні. Французький Культурний центр, а також Посольство Швейцарської конфедерації в Україні забезпечують кафедру науковою, методичною, довідковою, періодичною, художньою літературою і іншими навчальними матеріалами французькою мовою.

Завідувачка кафедрою доцент Лесова-Юзефович Н.С. неодноразово проходила стажування за кордоном: 1994 р. - аудіовізуальний навчальний центр м. Руайан, Франція - мовне стажування з французької мови; 1998 р. - університет Софія-Антіполіс м. Ніцца, Франція - економіка навколишнього середовища; 1999 р. - навчальний центр з туризму м. Анже, Франція - стажування в галузі менеджменту в туризмі;в січні-лютому 2009 р. – університет Бордо-Монтень 3, Франція – стажування в галузі університетського керування; працювала як запрошений доцент в квітні- серпні 2001-2002 р. – інститут туризму м.Анже, Франція, листопад-грудень 2009 р. університет Бордо-Монтень 3, Франція.

Старший викладач Нерадовська Т.Л. в 1994г. проходила мовне стажування по французькій мові в аудіовізуальному центрі сучасних іноземних мов м. Віші (CAVILAM), Франція; в 2010 р. –педагогічне стажування в університеті Бордо-Монтень 3.

Старший викладач Науменко Н.П. (2008 р.), старший викладач Шибаєва І.В. (2006 р.), асистент Шапошнік Н.А. (2007 р.) брали участь в літньому педагогічному стажуванні Паризької асоціації «Альянс Франсез», Франція.

Старший викладач Чекаліна Т.В. у 2010 р. проходила педагогічне стажування в університеті Бордо-Монтень 3.

Старший викладач кафедри Татаренко О.Н. проходила адміністративне стажування в рамках міжнародної програми «Erasmus Mundus» в університеті Бордо-1, Франція (2008г.). У 2006-2007 рр. працювала в міжнародному проекті «Tempus-tassis» мобільність студентів ECTS.

 
 

Культурно-просвітницька робота

   
 

Кафедра романської і класичної філології активно співпрацює з міською суспільною асоціацією «Альянс Франсез» і в рамках культурних заходів проводить у кінці жовтня щорічний Фестиваль молодіжних театрів французькою мовою в Криму і в квітні «Французьку весну» - Дні французької культури в Сімферополі, Ялті, Алушті і інших містах Криму.

 
 

Конференії і публікації

   
 

Члени академічного складу кафедри романської і класичної філології кожен рік беруть участь в семінарах з філології, лінгвістики, комунікаційних стратегій літератуиі і критики, які проходять в різних університетах і інститутах вищого утворення України і міжнародних конференціях франкомовних країн.

Зав. кафедрою, доцент Лесова-Юзефович Н.С. й асистент Шапошнік Н.А. брали участь в міжнародному семінарі, присвяченому методиці викладання французької літератури у Вищій школі у Київському Національному лінгвістичному університеті м.Київ.

Доцент кафедри романської і класичної філології Гаврішева Г.П. брала участь у ІХ Міжнародному філологічному семінарі з порівняльного літературознавства (м. Київ, КНУ, 2005); брала участь у Першій Всеукраїнській науковій конференції романістів (м. Чернівці, 2006); у Міжвузівській конференції із зарубіжної літератури (м. Дніпропетровськ, ДНУ, 2007) у ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Крим в світовій культурі» (р. Сімферополь, КРІППО, 2007) і у другій Міжнародній конференції «Сучасні дослідження з іноземної філології» (м. Ужгород, 2010).

Старший викладач Назаревська М.П. брала участь у Міжнародній науковій конференції по класичній філології на сучасному етапі, приуроченій до 70-ліття професора кафедри класичної філології, члена національного союзу письменників України А.А. Содомори, м. Львів і у другій Міжнародній конференції «Сучасні дослідження з іноземної філології» (м. Ужгород, 2010).

Доцент кафедри романської і класичної філології Силін В.В. брав участь у Міжнародній науково-викладацькій конференції «Актуальні проблеми тюркології» (м. Сімферополь, 2010); в III Міжнародному науковому конгрессі дослідників іноземноі літератури та культури (м. Севастополь, 2010); у Міжнародному науковому симпозіумі «Ретроспектив філології» (с. Піщане, 2010); у I Міжнародній школі-симпозіумі «Філологія без кордонів»( м. Алушта, 2010).

Асистент Шапошнік Н.А. брала участь у Всеукраїнській науковій конференції, присвяченій 150-річчю з дня народження А.П. Чехова «Література у контексті культури» (м. Дніпропетровськ, ДНУ, 2010).

 
 

Навчальні посібники кафедри

 
 

  • Гавришева Г.П., Лесова-юзефович Н.С., Чекаліна т.В. Комплексний аналіз літературного тексту.

  • Дегтяренко Л.В. Мовностилістичний аналіз літературного тексту на іспанській мові.

  • Денисов Ю.С. Короткий курс історії французької мови.

  • Денисов Ю.С. Короткий теоретичний курс французької мови як другого іноземного.

  • Денисов Ю.С. Порівняльна стилістика французької, російської і української мов.

  • Лесова-Юзефович Н.С. Ведення ділового листування французькою мовою.

    Прокошева Т.А., Чекаліна Т.В. Категорія роду іменників у французькій мові.