Это интересно


Географічний факультет

   
       
 

Кафедра туризму

 
     

 
 
  Завідувач кафедрою  
     
 

ЯКОВЕНКО Ірина Михайлівна,
професор, доктор географічних наук
Телефон: +38 (0652) 60-26-40

 
  Історія  
 

Кафедра туризму створена в 2006 році на базі кафедри економічної і соціальної географії у зв'язку з відкриттям спеціальності "Туризм" у 2003 році.

Дисципліни

Філософія

Статистика

Рекреалогія

Релігієзнавство

Економіка туризму

Туроперейтинг

Культурологія

Фінанси, гроші та кредит

Технологія готельної справи

Соціологія

Бухгалтерський облік і аудит

Технологія ресторанної справи

Політологія

Менеджмент туризму

Організація туристських послуг

Правознавство

Маркетинг в туризмі

Організація екскурсійних послуг

Етика і естетика

Основи наукових досліджень

Організація послуг харчування

Основи педагогіки

Основи страхування

Основи психології

Організація транспортних подорожей

Географія світового господарства

Технологія туристської діяльності

Історія України

Географія України

Вища математика

Ділова українська мова

Країнознавство

Спортивний туризм

Іноземна мова

Основи екології

Туристські ресурси України

Фізичне виховання

Охорона праці

Туристське країнознавство

Екскурсознавство та музеєзнавство

Основи безпеки життєдіяльності

Іноземна мова професійного спрямування

Інформатика і комп’ютерна техніка

Інформаційні технології в туризмі

Етнокультурологія та антропологія

Правове регулювання туристської діяльності

Стандартизація, сертифікація туристичних послуг та ліцензування туристської діяльності

Психологія міжособистого спілкування

Ціноутворення в туризмі

Історія світового туризму

Туристська статистика

Туристська логістика

Основи економічної теорії

Соціологія туризму

Міжнародний туризм

Краєзнавство

Діловодство в туризмі

Архітектура та района планіровка

Друга іноземна мова професійного спрямування

Іміджелогія та PR в туризмі

Реклама в туризмі

Методика проведення екскурсій

Туристська картографія


Навчальна робота

За час існування спеціальності навчальний план перетерплював деякі зміни, постійно вдосконалювався.
Затверджений Міністерством освіти і науки України в 2003 році Стандарт навчального плану за фахом "Туризм" (рівень

підготовки "бакалавр") дозволив збалансувати кількість і зміст дисциплін циклу гуманітарної і соціально-економічної, професійної й практичної підготовки. Даний Стандарт відображає мету освітньої і професійної підготовки, визначає місце фахівця в структурі господарства країни та вимоги до його компетентності, інших соціально-важливих умінь і якостей. Державна атестація проводиться на основі аналізу успішності навчання, оцінювання якості рішення випускниками завдань діяльності й рівня сформованості здатностей вирішувати завдання. У рамках спеціальності здійснюється підготовка студентів рівня "бакалавр", "спеціаліст", "магістр". Уведено три спеціалізації: 1)міжнародний туризм; 2)спортивно-оздоровчий туризм; 3)туристсько-екскурсійна справа. Одночасно спеціальність одержують близько 100 студентів.

Наукова робота

На кафедрах туризму й економічної та соціальної географії Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського протягом 32 років проводяться наукові дослідження в області рекреаційної географії й туризму. У 1974 році створена перша в СРСР наукова школа рекреаційної географії під керівництвом І.Т. Твердохлєбова, її традиції розвиваються й сьогодні. У 12 захищених докторських і кандидатських дисертаціях розкриваються актуальні проблеми оптимізації туристсько-рекреаційного процесу, у тому числі ресурсної оцінки рекреаційних територій (В.М. Шумський, Н.Н. Блага), рекреаційного районування (Н.С. Сахнова), процесу рекреаційного освоєння території (М.В. Кузнєцов), розвиток рекреаційних агломерацій

(Г.О. Галух), атласного рекреаційного картографування й вивчення проблем рекреаційного природокористування (І.М. Яковенко). Науково-дослідна діяльність студентів в області рекреації й туризму проводиться в рамках виконання курсових і дипломних робіт зі спеціалізації "Туристсько-екскурсійна справа" і тематичних засідань студентського наукового суспільства географічного факультету.
До 2006 р. рекреаційно-туристична проблематика була пріоритетним напрямком науково-дослідної роботи кафедри економічної й соціальної географії. У 1980-90 роках виконувалися наукові теми, присвячені оцінці природно-ресурсного рекреаційного потенціалу Криму, оптимізації його господарського комплексу, виявленню рекреаційного навантаження й стадій рекреаційної дигресії гірничо-лісових комплексів Південно-Східного Криму, обґрунтуванню функціональної й територіальної структури туристичного концерну "Велике Таврійське кільце". У 2001-2006 роках співробітники кафедри відпрацьовували науково-дослідну тему "Концепція регіонального розвитку Криму в ринкових умовах". У рамках теми було здійснене обґрунтування актуальних завдань ринкової перебудови туристсько-рекреаційного комплексу Криму й напрямків оптимізації експортно-імпортних зв'язків регіону в сфері міжнародного туризму, проаналізовано стан і проблеми рекреаційного природокористування в Криму з урахуванням загальноосвітніх тенденцій. Основні положення й висновки досліджень викладені в 180 статтях і 3 монографіях.

У 2002-2003 роках співробітники кафедри брали участь у розробці першого комплексного регіонального картографічного видання - географічного атласу АР Крим, створеного на основах єдності методичних підходів з Національним атласом України при співробітництві з Інститутом географії НАН України. Атлас АРК є потужною інформаційною базою для рішення багатьох наукових і прикладних завдань, пов'язаних з обґрунтуванням концепцій і програм стійкого розвитку туризму й рекреації в регіоні, розробки методів регіональної політики й підтримки управлінських рішень органів державного правління в області туризму. На Міжнародній картографічній конференції торговельної асоціації (ІМТА) у Парижі (2004р.) Атлас АР Крим завоював Малу золоту медаль, а члени редакційної колегії проф. Б.О. Вахрушев і проф. І.М. Яковенко в 2005 році одержали премію ім. В.І. Вернадського.
Професорсько-викладацький склад кафедри бере активну участь у роботі державних і громадських організацій з пошуку шляхів ефективного розвитку туристсько-рекреаційного комплексу АР Крим і його регіони. Проф. М.В. Багров входить в Експертну Економічну Раду при Раді Міністрів АР Крим, доц. В.М. Шумський є членом методичної комісії при Міністерстві курортів і туризму АР Крим, проф. І.М. Яковенко й доц. С.А. Карпенко виступали членами експертної ради, що разом з Міністерством курортів і туризму АРК запропонували Концепцію розвитку курортно-рекреаційного й туристського комплексу республіки до 2010 року. Розробки співробітників кафедри використалися Науково-дослідним центром "Технології стійкого розвитку" при ТНУ для виконання тем "Оцінка сучасного соціально-економічного стану Сиваського регіону", "Прогнозна модель стійкого розвитку приморських територій України", "Регіональна програма формування національної екологічної мережі в АР Крим", "Концепція програми охорони навколишнього середовища АР Крим до 2010 року", "Наукове обґрунтування створення регіонального ландшафтного парку "Караларський", "Проект організації території Калиновського регіонального ландшафтного парку".
Створена в 2006 році на географічному факультеті кафедра туризму націлена на творчий розвиток накопиченого досвіду в наукових дослідженнях туристсько-рекреаційного процесу і його регіональних особливостей. На 2007-2011 роки заплановане виконання наукової теми "Оптимізація туристсько-рекреаційного комплексу Криму на принципах стійкого розвитку". Головними напрямками досліджень є формування теоретичних подань стійкого (збалансованого) розвитку рекреаційної діяльності, виявлення просторово-тимчасової динаміки рекреаційного освоєння в Криму, оцінки ефективності кримської моделі в системі туристсько-рекреаційної регіоналізації України, обґрунтування конструктивних пропозицій збалансованого розвитку рекреаційних районів Криму й раціонального управління туристсько-рекреаційним процесом. Особлива увага приділяється створенню кадастрів ресурсів відпочинку й туризму в регіональному розрізі, а також комплексному науково-дослідному рекреаційному картографуванню території.

Співробітники кафедри туризму беруть активну участь у проведенні національних і міжнародних наукових форумів. У 2003-2007 роках вони виступили з доповідями на II Міжнароднї науково-практичній конференції "Географічна наука та освіта в Україні" (Київ, 2003), I Всеукраїнської науково-практичної конференції "Національне картографування: стан, проблеми й перспективи розвитку" (Київ,2003), IX з'їзд Українського географічного суспільства (Чернівці, 2004), конференції "Спадщина В.І. Вернадського й сучасність" (Сімферополь, 2004), конференції присвячені 70-річчю географічного факультету Таврійського національного університету "Геополітичні й географічні проблеми Криму в багатовекторному вимірі України" (Сімферополь, 2004).
Важливим напрямком роботи наукового колективу кафедри виступає популяризація наукових досліджень туристсько-рекреаційного напрямку в засобах масової інформації.

Зв'язки, контакти

Кафедра туризму підтримує тісні наукові контакти із провідними вченими й науковими колективами України, Росії, Білорусії, Польщі, а також іншими європейськими країнами, у тому числі:

  • Кафедра країнознавства й туризму Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченко;

  • Київський університет туризму, економіки й права;

  • Кафедра економічної й соціальної географії Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова;

  • Інститут географії НАН України;

  • Афінський університет;

  • Мюнхенський науково-дослідний інститут гідрогеології;

  • Центральноєвропейський інститут (м. Будапешт);

  • Географічний факультет Московського державного університету;

  • Географічний факультет Санкт-Петербурзького державного університету;

  • Інститут географії Російської АН; " Інститут географії АН Грузії.

Публікації

За останні п'ять років професорсько-викладацьким складом кафедр туризму й економічної й соціальної географії підготовлено 3 монографії й 4 наукові посібники спеціалізованого напрямку.

  1. Багров Н.В. Региональная геополитика устойчивого развития. - К.: Лыбидь, 2002. - 256 с.

  2. Багров Н.В. География в информационном мире. - К.: Лыбидь, 2005. - 184 с.

  3. Воронин И.Н., Бурова О.В., Лукьяненко Е.А., Сазонова Г.В. Турбизнес для начинающих. - Симферополь: Крымучпедгиз , 2005.

  4. Яковенко И.М. Рекреационное природопользование: методология и методика исследований. - Симферополь: Таврия, 2003. - 335 с.