Это интересно


Факультети та інститути

 
 

Історичний факультет

 
 

Кафедра історії України і допоміжних історичних дисциплін

 
   
 
  Завідувач кафедри  
     
  ШАРАПА Віктор Федорович, професор, кандидат історичних наук  
     
  Телефон: +38 (0652) 60-80-00
E-mail: sharapa@tnu.crimea.ua
 
     
  Історія  
 

На історичному факультеті кафедра історії України була створена в 1972 році за ініціативою і під керівництвом проректора з наукової роботи Чирви І.С.

 
 

Дисципліни

   
 
  • Історія України (Ганкевич В.Ю., професор; Непомнящий А.А., професор; Шарапа В.Ф., професор; Кожекін А.Г., доцент; Латишева О.В., доцент).
  • Джерелознавство історії України та історична бібліографія (Непомнящий А.А., професор).
  • Історія Криму (Непомнящий А.А., професор; Задерейчук А.А., к.і.н., асистент).
  • Історіографія історії України, історія історичної науки, методологія історії (Марциновський П.М., доцент).
  • Етнографія Україна, (Задерейчук А.А., к.і.н, асистент).
  • Геральдика (Задерейчук А.А., к.і.н, асистент).
  • Методика викладання історії (Решетов С.О., асистент).
  • Історія холокосту, генеалогія (спецкурс), біографістика (спецкурс) (Латишева О.В., доцент).
  • Фалеристика (спецсемінар, Ганкевич В.Ю., професор).
  • Історична географія України (Кожекін А.Г., доцент).
  • Історія України (на всіх факультетах ТНУ викладають курс: Бородін С.В., доцент; Шаутін П.В., доцент; Гогунська Т.О., доцент; Альошина Н.Ф., викладач; Аверіна-Лугова Д.Ю. , к.і.н., асистент; Малишев Д.А., доцент).
 
 

Загальна інформація

 
 

Кафедра спеціалізується із соціально-економічної, політичної, етнічної та культурної історії України і Криму, історичного краєзнавства, викладає спеціальні історичні дисципліни. У 2008 році кафедра посіла 1 місце у рейтингу ТНУ серед гуманітарних кафедр і була нагороджена дипломом за найвищі досягнення в науково-дослідницькій роботі. На кафедрі створена аспірантура, в якій навчалися і захистили кандидатські дисертації 32 аспіранта. На сьогодні проходять навчання в аспірантурі 9 аспірантів.

 

Напрямок історичних досліджень

проблеми соціально-економічної, політичної, етнічної та культурної історії України і Криму, історичне краєзнавство, історична бібліографія, історія Криму. Професором Непомнящим А.А. підготовлена найбільш повна історична бібліографія Криму; професором Ганкевичем В.Ю. опублікований цикл робіт з історії кримськотатарського народу; асистентом Решетовим С.А. опублікований підручник із суспільствознавства для середньої школи. Кафедра здійснює підготовку аспірантів за фахом «Історія України», «Всесвітня історія». К.і.н., асистент Задерейчук А.А. підготувала мультимедійний курс з етнографії України. У 1990-ті - 2000-і роки професорсько-викладацький склад і аспіранти опублікували і взяли участь у підготовці та публікації низки монографічних праць:

  1. Непомнящий А.А. Біобібліографічні дослідження. - Сімферополь, 2000.-360 с.
  2. Марциновський П.М. Мегаринок. Категорія ринку в історичному дослідженні. - Сімферополь: Оригінал: М, 2005. - 192 с.
  3. Непомнящий А. А. Арсеній Маркевич: Сторінки історії кримського краєзнавства. - Сімферополь, 2005. - 432 с.
  4. Непомнящий А.А. Подвижники кримознавства. Т. 1. - Сімферополь, 2006. - 324 с.
  5. Акулов М.Р. Реабілітовані історією. Автономна Республіка Крим. Сімферополь: Антиква, 2006. - 392 с. : Іл. (Член редколегії і співавтор).
  6. Прохоров Д.А. Вчив заповітам правди, добра та гуманності ». Біографічний нарис Іллі Ілліча Казаса. (1832-1912). .- Україну, Сімферополь: "Антиква", 2008 .- 320 с.
  7. Кангіева Е.М. Кримознавство на сторінках тюркомовних періодичних видань кримськотатарської діаспори ..- України, Сімферополь: "СГТ", 2008 .- 424 с.
  8. Ганкевич В.Ю., Шендрикова С.П. Ісмаїл Гаспринський і виникнення ліберально-мусульманського політичного руху .- Україну, Сімферополь: "Доля", 2008 .- 191 с.
  9. Шарапа В.Ф. у співавторстві Таврійський університет. Часи і люди. 90 років служіння науці .- України, Київ: "Либідь", 2008 .- 296 с.
  10. Шарапа В.Ф. у співавторстві Таврійський університет. Документи і матеріали .- України, Київ: "Либідь", 2008 .- 288 с.
  11. Непомнящий А.А. Подвижники кримознавства. Т.2: TAURICA ORIENTALIA .- Україну, Сімферополь: "СГТ", 2008 .- 600 с.
  12. В. Ю. Ганкевич, Є. В. Бойцова, Е. С. Муратова, З. З. Хайрединова. Іслам в Криму: Нариси історії функціонування мусульманських інститутів. - Сімферополь: Еліна, 2009. -432 С.
  13. Задерейчук А.А. Фальц-Фейни в Таврії. - Україна, Сімферополь, 2010. -192 С.
  14. Шаутін П.В., Петрова Е.Б. (А співавторстві). Крим від давнини до наших днів. - Сімферополь-Феодосія, 2010.
 
 

Наукові та навчальні контакти і зв'язки

   
 

з інститутом сходознавства НАН України, Інститутом історії НАН України, Донецьким національним університетом, Національним університетом ім. Т. Г. Шевченка, Дніпропетровським держуніверситетом, Харківським національним університетом ім. В. Н. Каразіна. Професори В. Ю. Ганкевич і А. А. Непомнящий є членами спеціалізованих Рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій у Києві, Одесі, Сімферополі, а також здійснюють опонування кандидатських і докторських дисертацій. Професор В. Ф. Шарапа здійснює редагування різних наукових робіт. Щорічно викладачі та аспіранти кафедри беруть участь у міжнародних, Всеукраїнських та регіональних наукових конференціях. Восени 2011 року планується участь кафедри в проведенні та роботі Міжнародної конференції «Проблеми історії Криму». Кафедра проводить щорічний семінар з історії України для вчителів історії Автономної Республіки Крим. З 2011 року кафедра історії України буде здійснювати підготовку і випуск серії «Історія України» у Вчених записках ТНУ. Доцент кафедри історії України Марциновський П.М. спільно з доцентом кафедри історії стародавнього світу та середніх віків Моїсеєнковою Л.С. здійснюють співробітництво з теми «Теорія та історія європейських культур в методології та дидактиці європейської освіти» з Міжнародним Консорціумом з вивчення європейських культур (МКВЄК), до складу якого входять представники 8 університетів і інститутів з Австрії, Великобританії, Німеччини, Росії та Україні.