Это интересно


Факультети та інститути

 
 

Юридичний факультет

   
   
 
  Декан факультету  
     
  ДОНСЬКА Людмила Дмитрівна, кандидат юридичних наук, доцент  
     
  Телефон: +38 (0652) 51-69-97
Е-mail: donskaya_ld@mail.ru
 
 

Загальна інформація

 
 

Юридичний факультет має давню й непросту історію. Рішення про створення університету в Сімферополі було прийнято Державною Думою Росії ще в дореволюційний період, але через Першу світову війну не було здійснено.

 
 

9 жовтня 1917 р. вчена рада Київського університету ім. Св. Володимира прийняла постанову про відкриття Кримської філії університету, одним з підрозділів якого повинен був стати юридичний факультет. Однак революційні події перешкодили реалізації цієї постанови. 30 серпня 1918 р. Кримський крайовий уряд С. Сулькевича затвердив «Положення про Таврійський університет». Разом із ним почав функціонувати і юридичний факультет. На початку обов’язки його декану виконував професор фінансового права П.П. Гензель, потім професор державного права А.І. Єлістратов, а з жовтня 1920 р. – професор цивільного права С.Є. Сабінін. Для роботи на юридичному факультеті були притягнуті відомі українські і російські юристи, які опинилися в ті неясні роки в Криму: професора А.Л. Байков, Н.Н. Алексєєв, М.О. Гредінер, Г.В. Демченко, П.І. Новгородцев, М.І. Палієнко, А.А. Раєвський, Є.Є. Сабінін, Ф.В. Тарановський; доценти В.М. Гродон, М.А. Штромберг. Г.В. Вернадський читав студентам юридичного факультету «Історію російського права». З них стали академіками: Тарановський Федір Васильович (1875-1936) – Української академії наук з 1918 р., Гордон Володимир Михайлович (1871-1921) – Академії наук УРСР із 1925 р., Палієнко Микола Іванович (1869-1937) – Академії наук УРСР з 1930 р.

У 1918-1920 рр. влада в Криму неодноразово змінювалася, вона перебувала чи в руках більшовиків, чи в руках їхніх супротивників. Відношення їх до юридичного факультету були діаметрально протилежним. Радянська влада ставилася до нього негативно, а її опоненти факультет активно підтримували. Навесні 1919 р. Наркомат освіти Кримської Радянської Республіки зажадав від ректора Таврійського університету негайної ліквідації юридичного факультету й відкриття замість нього факультету суспільних наук. Незважаючи на це, професора факультету зуміли створити на суспільних початках у Севастополі Соціально-юридичний інститут.

Після падіння в червні 1919 р. Радянської влади в Криму юридичний факультет у Таврійському університеті був відновлений у правах. Його професори влітку 1919 р. взяли участь у відкритті юридичного факультету у створеному в Керчі Боспорському університеті.

Активно сприяв роботі Таврійського університету барон П.І. Врангель. При ньому для вузу були виділені значні кошти, половина яких була витрачена на потреби юридичного факультету. У його структурі відкрили економіко-правове відділення, на якому повинні були готувати юристів з поглибленим вивченням економічних дисциплін для роботи в зовнішніх і торгівельних представництвах, зокрема в Туреччині й на Близькому Сході.

Після остаточного встановлення Радянської влади в Криму в листопаді 1920 р. для юридичного факультету знов почалися важкі дні, відразу ж за розпорядженням Кримського ревкому він був перетворений у факультет суспільних наук. Читання студентам римського й російського права, теоретичних і галузевих юридичних наук заборонили. А 23 грудня 1920 р. обласний комітет РКП(б) вирішив ліквідувати й факультет суспільних наук, і його філії в Севастополі й Керчі, а списки професорів і студентів, як контрреволюційних елементів, «передати в Кримчека». До червня 1921 р. вища юридична освіта в Таврійському університеті остаточно перестала існувати. Професорсько-викладацький склад юридичного факультету був частково репресований, декому з викладачів удалося емігрувати за кордон. Колишні співробітники юрфаку Таврійського університету створили в Празі юридичний факультет Російського вільного народного університету, а в Белграді співпрацювали в Російському науковому інституті.

Відродження юридичної науково-освітньої школи колишнього Таврійського університету відбулося після проголошення в 1991 р. України незалежною державою. Викликано це було тим, що у зв’язку з побудовою демократичних основ Української державності, відновленням кримської автономії, реформи правової системи, відчувався дефіцит кваліфікованих юридичних кадрів, які могли б ефективно працювати в нових умовах. Були потрібні й фахівці для роботи в правоохоронних і судових органах. У Криму поновлення юридичної освіти почалося на базі історичного факультету Сімферопольського державного університету ім. М.В. Фрунзе. Його деканом був Л.А. Пашковський, що активно включився в роботу. Улітку 1992 р. був зроблений перший набір студентів за фахом «Правознавство» у кількості 25 осіб. Була створена кафедра правознавства, що очолив кандидат юридичних наук, у недалекому минулому заступник прокурора Кримської області В.А. Бурмістров. На початок навчального року професорсько-викладацький склад кафедри нараховував 9 осіб. Серед них, крім завідуючого, кандидат наук, бувший заступник голови Кримської колегії адвокатів А.М. Вікторов; кандидат юридичних наук, начальник юридичного відділу Верховної Ради Криму П.Б. Євграфов; кандидат історичних наук, доцент, бувший заступник начальника обласного управління міліції Г.С. Прокопенко; член Верховного суду Криму І.П. Неналтовська, відомий адвокат А.В. Гнездов.

Кафедра забезпечувала читання всіх юридичних дисциплін для студентів-юристів першого курсу, а також викладання курсу «Основ держави й права» на всіх факультетах університету. Набір студентів для навчання за фахом «правознавство» став проводитись щорічно.

У зв’язку зі збільшенням контингенту викладачів і студентів, зростанням кількості навчальних курсів, стала відчуватись необхідність збільшення кафедр і відновлення юридичного факультету, як окремого структурного навчального підрозділу університету. На основі рішення Вченої ради університету 2 січня 1995 р. був відновлений юридичний факультет. Він, з одного боку, сприйняв кращі традиції юридичної освіти в Таврійському університеті 1918-1920 рр., а з іншого боку – створив необхідні умови для підготовки юристів з урахуванням умов сучасної України.

Факультет став здійснювати навчання в обсязі отриманої ліцензії за фахом «Правознавство». Через кілька років він був акредитований за третім рівнем акредитації й одержав право випускати юристів освітнього рівня спеціаліст. Деканом факультету став В.А. Бурмістров, його заступником – доц. П.Є. Таран. З грудня 2002 р. факультет очолив доктор юридичних наук, професор А.В. Тимощук. У 2006 р. факультет акредитований за четвертим рівнем акредитації й отримав право випускати юристів освітнього рівня магістр. Щороку кафедра історико-правових дисциплін і основ правознавства проводила міжнародні конференції істориків права, результатами якої стає видання матеріалів з різних напрямків.

Постановою Президії ВАК України № 1-05,7 від 04.07.2006 р. журнал «Ученые записки Таврического университета» серія «Юридические науки» внесений у список спеціальних видань (юридичні науки).

На факультеті створено неофіційний вебсайт http://dlaw-tnu.pp.net.ua, на якому працює студентський форум і фотоальбом.

З вересня 2009 р. факультет очолює кандидат юридичних наук, доцент Донська Л.Д.

Станом на 1 вересня 20010 р. на факультеті функціонували 5 кафедр: історії та теорії держави та права, завідувач – кандидат юридичних наук, доцент П.Є, Таран; цивільного й трудового права, завідувач – В.Г. Ротань; карного права й кримінології, завідувач кандидат юридичних наук, доцент В.А. Бугаїв; господарського й екологічного права, завідувач – кандидат юридичних наук, доцент Ю.В. Скакун; карного процесу й криміналістики, завідувач – кандидат юридичних наук, доцент Михайлов М.А.

За роки існування факультету (1992 – 2010 рр.) його співробітниками було захищено більше двадцяти кандидатських дисертацій.

Сьогодні у магістрантів факультету виконується проект «Построение украинской независимости и устойчивой демократии», у його рамках читаються лекції «Особливості карного судочинства США» Давидом Левітом – Член Ради директорів «Левиттинститута международного развития США», Самюелем Маквеєм – помічник Федерального суді (США), Джоан Шілдс – завідувач юридичної фірми (США).

Адреса науково-освітнього центра:

95007, м. Сімферополь, проспект Вернадського 4.
Телефон: (0652) 51-64-61
Факс: (0652) 23-22-19