Это интересно


Факультет слов'янської філології і журналістики

 
       
 

Кафедра методики викладання філологічних дисциплін

 
         
  Завідувач кафедрою  
     
 

ЯЩЕНКО Тетяна Антонівна,
професор, доктор філологічних наук

Телефон: + 38 (0652) 60-80-60, 27-52-27

 

 
  Історія  
 

Кафедра методики викладання філологічних дисциплін була створена в березні 1968 року. Завданням кафедри була підготовка на філологічному факультеті кваліфікованих учителів російської мови й літератури для шкіл СРСР, у тому числі для Узбекистану, якому тоді допомагала вся країна після руйнівного землетрусу в Ташкенті. Кафедру організувала й очолила А. А. Соловйова, кандидат філологічних наук, доцент, Заслужений працівник освіти України, нині Почесний професор ТНУ. У той час кафедра називалася кафедрою методики викладання російської мови й літератури. Від дня заснування кафедри й до своєї кончини тут працював професор А.І.Германович. З 1972 року кафедра здійснює роботу з навчання російській мови іноземних студентів СДУ - ТНУ. За ці роки студентами університету стали представники більш ніж 30 країн Азії, Африки й Латинської Америки, які навчалися на різних факультетах: філологічному, природному, історичному, географічному, факультеті іноземної філології. Багато років кафедра займала одне з перших місць в Україні серед інших кафедр, що здійснювали підготовку з російської мови іноземних громадян. У цей час кафедра є методичним центром з питань викладання РКІ у вузах Криму, єдина в АРК здійснює підготовку викладачів за спеціалізацією "Методика викладання російської мови як іноземної". З вересня 1989р. по теперешній час кафедру очолює Т.А.Ященко, доктор філологічних наук, професор. Наприкінці 90-х років ХХ століття в ТНУ стали навчатися студенти з Туреччини й Китаю. З 2007 р. - студенти з Алжиру.

Інформація

Викладачі кафедри почали освоювати нові напрямки роботи: навчання іноземців російської мови на початковому етапі, роботу з аспірантами різних спеціальностей, що одержали освіту в себе на батьківщині; стали впроваджувати нові форми й метод и навчання (комп'ютерні й відеокурси), нові аспекти (країнознавство, лінгводержавознавство, міжкультурна

комунікація). Співробітниками кафедри розробляються проблеми лексичної й граматичної семантики, методики викладання російської мови й літератури в середній і вищій школі, методики викладання російської мови як іноземної, ведеться робота зі складання словників. За 40 років існування кафедри опубліковано більше 500 наукових праць по сучасній російській мові, літературі й методиці їхнього викладання в школі й вузі.
На базі кафедри проводяться науково-методичні конференції з проблем методики викладання російської мови в університеті та школі, по удосконаленню змісту та методики роботи з російської мови як іноземної, з проблем навчальної лексикографії.
Кафедра підтримує зв'язки з іноземними випускниками, регулярно проводить науково-методичні конференції за участю іноземних випускників. Найбільш тісні зв'язки підтримуються з русістами Польської народної республіки. Остання конференція за участю іноземних випускників була проведена у вересні 2007 року. За матеріалами конференції було видано збірку статей, де широко презентовано праці зарубіжних русистів, випускників СДУ-ТНУ.

Викладачі кафедри беруть активну участь у роботі міжнародних наукових конференцій, у симпозіумах і конгресах МАПРЯЛ. Підтримуються зв'язки з кафедрами російської мови МДУ ім. М.В.Ломоносова, Санкт-Петербурзьського університету, Інститутом російської мови ім. О.С.Пушкіна, Російським Університетом дружби народів (м.Москва), Институтом філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченко, з сектором росіїської мови Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України, з кафедрою російської мови Київського національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова.
З ініціативи кафедри проводяться Всекримські олімпіади з російської мови для іноземних студентів.
Більша частина викладачів має досвід викладання російської мови за кордоном.
Не пориває кафедра методики викладання філологічних дисциплін і своїх зв'язків зі шкільними вчителями. Провідний методист Криму, Заслужений працівник освіти АРК Е. М. Сапожнікова, що виховала не одне покоління кримських учителів російської мови, написала разом з Г. Ю. Богданович комплекс підручників і навчальних посібників з російської мови для 5-11 класів, що рекомендовано МОНУ для російськомовних шкіл України. Зараз автори працюють над новим навчальним комплексом, орієнтованим на 12-літню шкільну освіту. З 2002 року колектив кафедри проводить семінари для вчителів шкіл Криму "Російська словесність: теорія й шкільна практика". Ірина Михайлівна Колтухова організувала на базі ЗОШ №8 м. Сімферополя педагогічний експеримент за методикою викладання літератури; Тетяна Вікторівна Аржанцева - на базі ЗОШ №23 м.Сімферополя - з методики викладання російської мови. Багато членів кафедри здійснюють керівництво педагогічною практикою студентів, працюють на підготовчих курсах для абітурієнтів, співпрацюють зі школами.

Курси

На кафедрі ведуться наступні курси: "Методика викладання російської мови", "Методика викладання літератури", "Методика викладання російської мови як іноземної", дисципліни спеціалізації з курсу окремих методик, "Сучасна російська мова" для іноземних студентів-філологів, керівництво курсовими й дипломними роботами з проблем методики викладання російської мови й літератури.

Одним з основних напрямків у роботі кафедри є викладання російської мови для іноземних громадян.

У рамках цього напрямку організуються різні навчальні програми:

  • занаття з російської мови та методики її викладання зі студентами різних спеціальностей із країн Европи, Азії, Америки, Африки (повний університетський курс - 5 років),

  • подготовчий курс для подальшого навчання з різних спеціальностей на російській мові (10 місяців),

  • курсове навчання (від 2-х тижнів до 10 місяців) у группі та індивідуально.
    У цих програмах можуть брати участь філологи та перекладачі, аспіранти та стажери (індивідуальні програми), ділові люди, аматори російськї мови, школярі й гімназисти.

Проводяться заняття з наступних аспектів:

  • мовна практика та практична граматика

  • аналітичне читання (художні та публіцистичні тексти)

  • лекції та семінари з країнознавства та лінгвокультурології

  • семінари з проблем лінвістики та літературознавства

  • відеокурс "Кіно, час і ми"

  • робота з науковими текстами різних профілей

  • мова ділового спілкування та ділове листування

  • практичні заняття з усного та письмового перекладу

  • вступний інтенсивний адаптаційний курс "Говоримо російською мовою" для початкового етапу навчання протягом місяця.

З 1972 року при кафедрі працюють короткострокові курси з російської мови для викладачів і студентів з Німеччини.
Члени кафедри викладають російську мову в рамках обмінних програм:

  • Програма обміну з Вілламетським університетом (США, Орегон)
    Програма працює з 1989р. на підставі Доровору про співробітництво та науковий обмін між Вілламетським університетом (США) та ТНУ.
    За час роботи програми в ТНУ навчались більш ніж 80 американських студентів.
    У весняному семестрі викладачі кафедри працюють по обмінній програмі у Вілламетському університеті.

  • Програма обміну з Афінським національним університетом ім. Каподистрії (Греція) на підставі двубічної угоди про співробітництво.
    Пропонуються також оригінальні літні курси: "Російська мова для всієї родини", "Подорожуємо Кримом, відпочиваємо та вивчаємо російську мову".
    Приймаються слухачі всіх рівней навчання: початкового, середнього, вищого. Усі курси організовуються на комерційній основі.

Співробітники

ЯЩЕНКО Тетяна Антонівна, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедрою.
Наукові інтереси: Функціонально-семантичний та лінгвокогнітивний аспекти вивчання каузації, дискурсивний аналіз художнього тексту, метафорика тексту.

Опубліковано: монографію (у співавторстві із проф. М. В. Всеволодовою) "Причиново-наслідкові відносини в російській мові" (М.,1988), 2-е видання - М., 2008 р; словник-довідник "Культура камня в естетиці та світогляді О.С.Пушкіна" (у співавторстві з В.П.Казаріним, О.Кисельовим) (Симферополь, 1999); монографію "Каузація в російській мовній свідомості" (Сімферополь, 2006р.).
ТИТАРЕНКО Олена Яківна, кандидат філологічних наук, доцент.
Наукові інтереси: теоретичні проблеми російської аспектології, проблеми семантичної структури дієслівного слова, складання словника фазової парадигматики російських дієслів.
САПОЖНИКОВА Ельвіра Михайлівна, кандидат філологічних наук, доцент.
Наукові інтереси: методика викладання російської мови у школі і вузі, методика викладання російської мови як іноземної.
КОЛТУХОВА Ірина Михайлівна, кандидат філологічних наук, доцент.
Наукові інтереси: сучасна літературна казка, проблеми трансформації жанру, перспективи вивчання у вузі і в школі, іноваційні технології в методиці викладання літератури в школі, впровадження наукових методів аналізу художнього тексту у шкільну практику.

АРЖАНЦЕВА Тетяна Вікторівна, кандидат педагогічних наук, ст.викладач.
Наукові інтереси: методика викладання російської мови як рідної, методика викладання російської мови як іноземної на початковому етапі навчання, методика випереджувального навчання синтаксису російської мови у школах з російською мовою навчання.
ДАВИДЕНКО Катерина Олександрівна, кандидат філологічних наук, асистент
Наукові інтереси: актуальні проблеми сучасної лінгвістики: мовна картина світу, ідеостиль, теорія лексико-семантичного поля, метафоричне визначення кольору в текстах поетів срібного віку, методика викладання російської мови як іноземної на вищому етапі навчання.
БАЛАШОВА Ірина Георгіївна, ст. викладач.
Наукові інтереси: методика викладання російської мови як іноземної, теоретичні й практичні проблеми лінгвокультурознавства, перспективи й резерви аудіовізуального методу навчання; пошуки нових оригінальних підходів до його використання, розробка та створення навчальних посібників на матеріалі історії Криму.
Створені: Аудіовізуальний лінгводержавознавчий курс "Кіно, час і ми", Навчальний посібник "Знайомимся з Кримом: від давнини до наших днів".
Надруковано Лінгвокультурологічний словник на російський та українськії мовах "Півострів Крим від А до Я"

(Сімферополь, 2007) (у співавторстві з Г.Ю.Богданович, Т.Ю.Новіковою). Створюється Трьохмовний тематичний словник (російська, українська та кримськотатарська мови).
МАКЄЄВА Світлана Федірівна, ст.викладач.
Наукові інтереси: методика організації і проведення практичного курсу російської мови як іноземної.
БОНДАРЕНКО Людмила Олександрівна, ст.викладач.
Наукові інтереси: методика викладаня російської мови у школі (проблеми розвитку мови учнів та укрупнення дидактичних одиниць вивчення) методика викладання російської мови як іноземної (навчання іноземних учнів мові спеціальності).
ЛАНТУХ Наталія Андріївна, ст.викладач.
Наукові інтереси: функціонально-сематичний опис російських іменників з інтегральним значенням "межа", місце категорії "межа" у національній картині світу, етно-функціонально-семантичний опис російських іменників з інтегральним значенням "границя", місце категорії "границя" у національній картині світу, лінгвокультурологічний аналіз фольклорних жанрів, культурні концепти російської цивілізації. Активно займається суспільною діяльністю: депутат Сімферопольскої міської Ради , член колегії Міністерства освіти та науки Криму, керівник навчальних програм російської громади Криму.
СОЛОДОВНІКОВА Наталія Вікторівна, асистент. Наукові інтереси: політична метафора, методика викладання практичної фонетики в іноземній аудиторії.

НІКОЛЕНКО Наталія Іванівна, асистент.
Наукові інтереси: проблеми лінгвокультурології, концептосфера російської та української мов, функціонування російської мови на теріторії України, методика викладання російської мови як іноземної на початковому етапі навчання.
ГУСЕЙНОВА Руслана Нізаміївна, асистент.
Наукові інтереси: методика викладання російської мови як іноземної, країнознавчий аспект в практиці викладання російської мови як іноземної.
МЕЛЬНИК Юлія Анатоліївна, асистент, аспірант.
Наукові інтереси: особливості функціонування пісенних прецидентних висловлювань у сучасному публіцистичному дискурсі, методика викладання російської мови як іноземної.