Это интересно


Філософський факультет

   
       
 

Кафедра культурології

 
       
  Завідувач кафедрою  
     
     
  БЕРЕСТОВСЬКА Діана Сергіївна,
професор, доктор філологічних наук
Телефон +38 (0652) 51-60-16
 




Історія

Кафедра була створена в 1990 р. і мала назву "Кафедра теорії та історії світової й вітчизняної культури", мала статус загально-університетської та вела заняття на всіх факультетах за спеціальностями: теорія й історія культури, етика, естетика, релігієзнавство. Очолював кафедру Михайло Семенович Колесов (доктор філософських наук з 1991 р., професор - з 1994 р.); працював у Сімферопольському державному університеті ім. М. В. Фрунзе з 1988 по 1997 р. У 1992 р. під його керівництвом кафедра провела міжвузівську конференцію з проблем культури кінця ХIХ - початку ХХ ст. і випустила збірник матеріалів конференції.
З 1994 р. кафедру "Української й зарубіжної культури", з 2002 р. - "Кафедру культурології" очолює Діана Сергіївна Берестовська (доктор філософських наук з 1991 р., професор з 1992 р.), заслужений працівник культури АРК, керівник гуманітарного напрямку Кримського наукового центру НАН України.
У 2000 р. на кафедрі відкрита спеціальність "Культурологія": денна, заочна, форми навчання, післядипломна освіта.
У 2002 р. зроблений перший випуск відділення післядипломної освіти - перші культурологи в Кримській Автономній Республіці.
Кафедра є організатором міжнародних наукових читань "Культура народів Причорномор'я з найдавніших часів до наших днів" і разом із Кримським науковим центром НАН України видає журнал "Культура народів Причорномор'я", що має міжнародний статус (ISSN 1562-0808) , зареєстрований ВАК України за наступними позиціями: історичні, філологічні, філософські, економічні, географічні, мистецтвознавчі науки. Очолює редакційна рада журналу, до якого входять 30 академіків і докторів наук України й інших держав, академік НАН України Петро Петрович Толочко. Головний редактор журналу - доц. Юрій Андрійович Катунін, заступник голови редакційної ради професор - Діана Сергіївна Берестовська.

Наукова робота

Наукова діяльність кафедри культурології: наукові читання й міжнародний науковий журнал "Культура народів Причорномор'я". Починаючи з 1997 року й дотепер одним з важливих явищ наукового життя Таврійського національного

університету є наукові читання "Культура народів Причорномор'я з найдавніших часів і до наших днів". 10 років тому, розробляючи нову концепцію розвитку свого колективу, співробітники кафедри української та зарубіжної культури, що у той час очолила професор Діана Сергіївна Берестовська, прийняли ряд важливих рішень, як виявилося пізніше, які зіграли значну роль не тільки в житті ТНУ, але й усього Криму. На одному із засідань кафедри було ухвалене рішення про активне включення в процес дослідницької діяльності молодих учених нашого ВНЗу. Для цього два рази протягом року, з ініціативи викладачів кафедри стали проводитися конференції, де саму активнау участь, поряд із професорсько-викладацьким складом, стали приймати студенти й аспіранти різних вузів України.
Особливістю даного заходу стали оригінальні методи, які активно використовувалися при його підготовці й проведенні. Кожному з 20 наукових читань, проведених за ці роки, передують барвиста феєрія й літературні інсценівки, у яких особисту участь приймають студенти, що вивчають курси культурології й історії української та зарубіжної культури, а також співробітники кафедри. За оцінкою глядачів і фахівців-культурологів дія надає святковість науковому форуму.
Підхід у організації наукової частини заходу нетрадиційний - аудиторія, у якій два рази протягом року збираються вчені з різних регіонів України, завжди прикрашена роботами кримських художників. "Авторським" є й розміщення меблів, що дозволяє проводити читання у вигляді "круглого столу", де завжди розпалюються найцікавіші дискусії.
Усього за 10 років на наукових читаннях з доповідями й повідомленнями виступили більше ніж 600 чоловік. Визначеним і, безумовно, важливим підсумком наших конференцій є факт того, що багато студентів ТНУ, які приймали участь у перших дискусіях, сьогодні - кандидати наук, а деякі - уже підготували й докторські дисертації.
Ще одна особливість діяльності кафедри культурології - випуск наукового журналу "Культура народів Причорномор'я", споконвічно створеного для публікацій підсумкових матеріалів конференції, і незабаром зареєстрованого Міністерством інформації України й у ВАК України як видання, у якому можуть друкуватися статті, прийняті спеціалізованими радами по захисту кандидатських і докторських дисертацій з економічних, географічних, філософських, філологічних, історичних і мистецтвознавчих наук. Таким чином, він набув загальнонаціональний статус.
Засновниками даної наукової публікації є Кримський науковий центр Національної академії наук України та Міністерства

науки і освіти України, Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського й Міжвузівський центр "Крим". До складу Редакційної ради журналу, очолюваного академіком НАН України П. П. Толочко, входять академіки, члени-кореспонденти й доктори наук, що виступають як експерти з конкретних дослідницьких напрямків, які зареєстровані у ВАК. Науковий консультант журналу - член-кореспондент НАН України, Голова Кримського наукового центру НАН України й Міністерства науки та освіти України, ректор Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського, професор М. В. Багров. Головний редактор - доктор історичних наук, професор Таврійського національного університету Ю. А. Катунін.
З 1997 р. по теперішній час опубліковано більше ніж 4 тисячі статей вчених з 8 держав: України, Росії, Польщі, Франції, Німеччини, Ізраїлю, США та Туреччини. Для розвитку й зміцнення співробітництва з закордонними авторами в журналі створюються міжнародні редакції, а матеріали публікуються на 9 мовах: російській, українській, кримськотатарській, турецькій, польській, болгарській, перській, французькій та англійській.
Завдяки науковому співробітництву з журналом "Культура народів Причорномор'я" в Україні, Росії й інших державах було захищено 65 докторських і більше 200 кандидатських дисертацій, з них викладачами, аспірантами й здобувачами Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського - 28 докторських і більше 100 кандидатських дисертацій.
"Культура народів Причорномор'я" є першим електронним науковим виданням, зареєстрованим у ВАК України, його версія розташована на сайті Національної бібліотеки ім. Вернадського.
Сьогодні, за офіційною статистикою, наші публікації становлять близько 30% національного електронного ресурсу України: протягом 2006 року на сайті "побувало" більше 15 тисяч чоловік з 80 держав світу.
Головний редактор, доктор історичних наук, професор Ю.А. Катунін.

Навчальна робота

Методичні посібники

  • Антична художня культура;
  • Історія світових цивілізацій.

Електронна бібліотека кафедри

  • Л.В.Блинніков Короткий словник філософських персоналій

  • Культурологічний словник

  • Латино-англо-російський словник філософських термінів

  • Ф.А. Брокгауз, І.А. Єфрон Енциклопедичний словник

  • Філософія культури

  • Пост-модернізм енциклопедія

  • Ілля Ільїн Постмодернізм. Словник термінів

  • Культурологія. XX століття. Енциклопедія

  • С.С. Неретіна. Досвід словника середньовічної культури

  • А.С.Ахиєзер Соціокультурний словник

  • Філософія XX століття

  • Н.І.Киященко Естетика. Загальний курс. План-програма і методичні матеріали

Відеотека кафедри

  • Відеотека кафедри культурології
  • Список книг кафедри "Культурологія"

Дисципліни

Введення в культурологію

Світова література

Введення в мистецтвознавство

Історія української культури

Введення в історію світової культури

Історія світової музики

Теорія культури

Історія світової літератури

Філософія культури

Релігієзнавство

Історія культури Стародавнього світу

Історія культури народів Криму

Міфологія

Основи синтезу мистецтв

Культура інтелектуальної діяльності

Аналіз художнього тексту

Культура Західної Європи й Америки (Середні віки, Відродження, 17-19 ст.)

Методика викладання світової художньої культури

Культура країн Сходу

Підсумковий курс: історія й теорія культури

Культурні ландшафти Криму

Етнологія

Історія світової цивілізації

Етика

Актуальні проблеми світової культури

Естетика

Екскурсійна справа в Криму

Мистецтво полеміки й методи ведення дискусій

Історія театру, кіно й телебачення

Історія костюма

Основи святкової культури

Риторика

Фольклор народів Криму

Інтелектуальна власність

Культура народів Криму

Проблеми життєтворчості в культурі

Викладацький склад кафедри

  • Культурологія, теорія культури, історія культури країн Західної Європи й Америки, філософія

    культури, основи синтезу мистецтв, філософські концепції культури XX століття (Д.С. Берестовська, доктор філософських наук, професор);

  • Культурологія, історія культури України (А.В. Швецова, доктор філософських наук, професор);

  • Релігієзнавство (Ю.В. Катунін, доктор історичних наук, професор);

  • Культурологія, історія театру, кіно й телебачення, основи святкової культури, історія культури Західної Європи й Америки 18 ст. (М.Ю. Саприкіна, кандидат педагогічних наук,доцент);

  • Міфологія, історія культури Стародавнього світу, етика, естетика, культура інтелектуальної діяльності (Г.М. Темненко, кандидат філософських наук, доцент);

  • Культура Західної Європи й Америки (Відродження), методика викладання історії культури, риторика, культурологія, основи життєтворчості в культурі (І.О. Кур’янова, кандидат філософських наук, доцент);

Старші викладачі:

  • Естетика, історія світової музики, етика (І.А. Бобовнікова);

  • Культура народів Криму, фольклор народів Криму (к. іст. наук. Л.І. Григор'єва);

  • Етика, релігієзнавство, актуальні проблеми світової культури, проблеми масової культури, історія світової цивілізації (Л.Б. Москаленко);

Асистенти:

  • Культурологія, етнокультурологія, історія культури країн Сходу (І.О. Андрющенко);

  • Релігієзнавство, історія культури Сходу (к. іст. н. З.З. Хайредінова);

  • Культурологія, культура країн Сходу, культура країн Заходу (Л.Л. Пашковська);

  • Етика, естетика, культурологія, культура ділового спілкування (О.В. Брижак);

  • Культурологія, етика, естетика (А. В. Сінічкін);

  • Інтелектуальна власність (Н. Ю. Катуніна);

  • Введення в мистецтвознавство, художні стилі в мистецтві, охорона праці у виробництві (Г. І. Федотова);

  • Культурологія, введення в культурологію (Ю. В. Курамшина);

На кафедрі працюють сумісники:

  • курс "Екскурсійна справа в Криму", "Культурологічні ландшафту Криму" і відповідну практику (кандидат філософських наук, доцент В.В. Лавров);

  • Історія культури Західної Європи й Америки 19 століття, мистецтво полеміки й методи ведення дискусій (кандидат історичних наук А.В. Ішин);

  • Світова література (к. філ. н. Н.А. Іщенко);

  • Історія російської культури, історія культури радянського періоду (к. іст. н. Г. В. Сігаєва).

Специфіка викладання

Культурологія - теорія й історія культури

Вивчаються дисципліни, пов'язані з походженням і розвитком культури, її теоретичними основами. Широко висвітлюються проблеми історії культури Стародавнього світу, Сходу та Заходу, актуальні проблеми сучасної культури. Серйозна увага приділяється різним видам мистецтва: традиційним і сучасним (кіно, театр, телебачення та ін.). Глибоко вивчається художня культура (живопис, музика та т.п.)
Усі роки навчання ведеться поглиблене викладання іноземної мови. За бажанням, студент може вивчати й дві мови. Ставиться завдання вільного володіння іноземною мовою.
Передбачено оволодіння комп'ютерною технікою.
Студенти-культурологи можуть спеціалізуватися за двома напрямками:

  • теорія та історія культури;

  • етнокультурологія.

Після закінчення курсу випускники мають право викладати в різних навчальних закладах наступні дисципліни: культурологія, українська та зарубіжна культура, художня культура та ін. Спеціалізації дають можливість працювати в художніх, краєзнавчих і етнографічних музеях. Володіння іноземною мовою та глибоке знання культури Криму дає можливість працювати у сфері міжнародного туризму.
Завданням адаптації студентів до сучасних соціокультурних умов підпорядковані практики - і музейні, і педагогічні, що дає можливість випускникам реалізувати себе в різних областях соціокультурної діяльності.

Суспільно-наукова діяльність

Ради з захисту, вчені ради, комісії та т.д.

  • Професор Берестовська Д. С.
    - член спец. Ради з захисту кандидатських дисертацій К. 52.051.01, зам. голови ради;
    - член спеціалізованої ради Д. 52.051.05 з захисту докторських дисертацій за фахом 10.01.02 - "Російська література";
    - член Вченої ради філософського факультету.

  • Професор Швецова А. В.
    - член спец. Ради з захисту кандидатських дисертацій К. 52.051.07 - захист кандидатських дисертацій по Політології за фахом 23.00.02. - політичні інститути й процеси, 23.00.05. - Етнополітологія й Етнодержавознавство.
    - член Вченої ради філософського факультету.

  • Професор Катунін Ю. А.
    - член спец. Ради з захисту кандидатських дисертацій К. 52.051.07 - захист кандидатських дисертацій по Політології за фахом 23.00.02. - політичні інститути та процеси, 23.00.05. - Етнополітологія й Етнодержавознавство.
    - член Вченої ради філософського факультету.

  • Доцент Кур’янова І. О.
    - Учений секретар Вченої ради філософського факультету.

  • Доцент Лавров В. В.
    - Учений секретар спеціалізованої вченої ради Д. 52.02.51. з захисту дисертації за фахом 10.02.01. - "Російська література";
    - член Вченої ради філологічного факультету.

  • Доцент Іщенко Н. А.
    - З листопада 2001 р. - член редколегії суспільно-політичного й культурно-історичного журналу "Крим";
    - З листопада 2002 р. - член Британського дослідницького суспільства Кримської війни;
    - Надання консультаційної допомоги співробітникам музеїв (Кримський краєзнавчий музей, Панорама героїчної оборони Севастополя) і бібліотек (бібліотека "Тавріка", обласна республіканська бібліотека, бібліотека ТНУ).

  • Старший викладач Бобовнікова І. А.- член Вченої ради філософського факультету.

  • Старший викладач Москаленко Л. Б.
    - член Вченої ради філософського факультету.

Зв'язки, контакти

Співробітництво з науковими організаціями НАНУ, АПНУ й ін. і Вузами

  • Кримським науковим центром НАНУ
    Проф. Берестовська Д. С. - керівник гуманітарного напряму.
    Проф. Катунін Ю.А. - керівник етноконфесійної лабораторії при КНЦ.

  • Київським національним університетом, кафедрою етики, естетики та культурології - 2 дисертації пройшли експертизу в КНУ:
    - на кафедрі філософії - доктор філософських наук, професор Лой А. Н.
    на кафедрі етики, естетики, культурології - доктор філософських наук, професор Панченко В. І.

  • Омським державним університетом - ряд викладачів кафедри опублікували свої статті у віснику Омського державного університету, докторант ОДУ опублікувався в "Культурі народів Причорномор'я", зав. кафедрою політології ОДУ, доктор філософських наук, професор Поздняков взяв участь у Наукових читаннях Культура народів Причорномор'я з найдавніших часів до наших днів.

  • Воронежським державним університетом - професор Берестовська Д. С. взяла участь у створенні книги "Видатні випускники Воронежського державного університету".

Конференції

XXXVI наукова конференція професорсько-викладацького складу, аспірантів і студентів "Актуальні проблеми філософії: суспільство, політика, культура"

Тези доповідей викладачей

  1. Д. Шоркин д. ф. н., профессор, декан философского факультета
    Ментальные истоки власти

  2. А. С. Архангельская к. ф. н., доцент каф. социальной философии
    Феномен подлинной и мнимой интеллигентности

  3. Д. С. Берестовская д. ф. н., профессор, зав. каф. культурологии
    Символ в эстетических воззрениях П.А.Флоренского

  4. В. В. Буряк к. ф. н., доцент каф. философии
    Ноосферология: методологические проблемы конституирования междисциплинарного дискурса

  5. О. А. Габриелян д. ф. н., профессор, зав. каф. политических наук
    Реформирование высшей школы Украины в контексте формирования социального капитала

  6. Л. И. Зиннурова к. ф. н., доцент зав. каф. истории и теории культуры Крымского аграрного университета
    Культуротворческая функция религии: сущность и специфика

  7. К. В. Кабачевская ассистент каф. философии
    О значении волнового подхода к исследованию общества

  8. И. И. Кальной д. ф. н., профессор, зав. каф. социальной философии
    Концепт "согласие" и его социально-практический потенциал

  9. А. И. Креминский к. ф. н., доцент каф. философии
    Юридическая аксиология и философская антропология

  10. Ф. В. Лазарев д. ф. н., профессор, зав. каф. философии
    Память как зов мудрости: история и современность

  11. М. В. Савостьянова к. ф. н., доцент каф. социальной философии
    Ценностные аспекты бытия науки

  12. М. К. Трифонова к. ф. н., доцент каф. философии
    Человек в горизонте нового столетия: лицом к вечному

  13. А. П. Цветков к. ф. н., доцент каф. социальной философии
    Ноосфера, концепция "Геи" и антропный принцип

  14. О. К. Шевченко к. ф. н., асс. каф. социальной философии
    Проблема власти в русской художественной литературе ХIХ - ХХ вв

  15. В. И. Агарков к. педагогич. наук., ст. преп., Крымского факультета физкультуры, спорта и туризма Запорожского нац. Университета г. Симферополь
    Феномен почтовой открытки и социокультурное "сканирование" ноосферы

  16. Л. И. Кемалова к. ф. н., доцент каф. социальных и гуманитарных дисциплин Керченского экономико-гуманитарного института ТНУ им. В.И. Вернадского г. Керчь
    От этноцентризма к мультикультурализму

  17. Д. В. Кравцова преподаватель каф. украинского языка и литературы Керченского экономико-гуманитарного института ТНУ им. В.И. Вернадского г. Керчь
    Проблема диалога культур в современном обществе

  18. В. И. Креминский преподаватель каф. соц.-гуманит. дисциплин Высш. ПТУ РСТ г. Симферополь
    Мировоззрение и образ мира

  19. А. А. Мешалкин к. социолог. н., доц., Консалтинговая группа NSP, г. Киев
    Общество риска: прогнозы и альтернативы

  20. О. Г. Мормуль к. ф. н., доц. каф. социальных и гуманитарных дисциплин Керченского экономико-гуманитарного института ТНУ им. В.И. Вернадского г. Керчь
    Культура на рубеже XX - XXI столетий

  21. Ю. Д. Парунова к. ф. н., ст. препод., каф. гуманит. наук, Крымский институт бизнеса, г. Симферополь
    Общественные трансформации и социализация личности

Публикації

Серед колективних монографій, підготовлених при активній участі співробітників факультету, опубліковані такі роботи:

  • 1997 г.
    Габриелян О.А., Петров В.П. Крым. Депортированные граждане: возвращение, обустройство, социальная адаптация.

  • 1998 г.
    Крымские репатрианты: депортация, возвращение и обустройство (ред. Габриелян О. А.).

  • 1999 г.
    Лазарев Ф.В., Литтл Брюс А. Современная эпистемология: дух и проблемы.
    Шоркин А.Д. и др. Лики ментальности и поле политики.

  • 2000 г.
    Symposion: историко-философские интерференции (под ред. Рыскельдиевой Л.Т.).
    Лазарев Ф.В., Тарасов В.И. Разум в новом столетии: глобальная переориентация.

  • 2001 г.
    Лазарев Ф. В., Литтл Брюс А. Многомерный человек.
    DeontoLogos: антропологические альтернативы (под ред. Рыскельдиевой Л.Т.).

  • 2002 г.
    Межэтническое согласие в Крыму: пути достижения (под ред. Габриеляна О.А., Шоркина А. Д.).
    Методология гуманитарного знания (под ред. Буряка В.В.).
    Политическая наука в Украине: становление и перспективы (под ред. Габриеляна О. А. и Шоркина А. Д.).
    Философские маргиналии (под ред. Рыскельдиевой Л.Т.).
    Диалог культур: проблемы интеграции в крымском сообществе (под ред. Габриеляна О.А.).
    Шоркин А. Д., Кальной И. И.и др. Гражданское общество: идея наследия социализма и современная украинская реальность.
    Межэтническое согласие в Крыму: пути достижения (под ред. Габриеляна О. А., Шоркина А. Д. И др.).

  • 2003 г.
    Государственное управление: США и Украина (под ред. Габриеляна О.А., К.Вудварта).

  • 2005 г.
    Лазарев Ф.В., Брюс А. Литтл. Вселенная культуры: стратегемы и ценности.

  • 2006 г.
    Гражданское общество: истоки и современность (Под ред. Кального И. И.).
    Кальной И.И., Шрейдер В.Ф. Самоуправление как фактор гражданского согласия.

Серед індивідуальних монографій підготовлених нинішнім професорський-викладацьким складом факультету з 1990 року по 2007 рік опубліковані:

  • 1990 г.
    Берестовская Д.С. Философско-этический анализ категории героического в современной художественной прозе писателей фронтового поколения.
    Кальной И.И. Отчуждение: истоки и современность.

  • 1991 г.
    Николко В.Н. Творчество как новационный процесс.

  • 1992 г.
    Мартынюк Ю.Н. За пределами человеческого опыта: вчера и сегодня вечной проблемы.

  • 1996 г.
    Шоркин А.Д. Схемы универсумов в истории культуры. Опыт структурной культурологии.

  • 1999 г.
    Швецова А.В. Нацiональний характер як феномен культури.

  • 2000 г.
    Габриелян О.А. Политические процессы в Крыму. Последнее десятилетие ХХ века.
    Катунин Ю.А. Монастыри Крыма в XIX - XX вв. (по материалам крымских архивов).
    Катунин Ю.А. Русская православная церковь в годы Второй мировой войны (1939-1945 гг.).

  • 2001 г.
    Хриенко Т.В. Мировоззренческий вектор молодёжи Крыма. Опыт социологического мониторинга. 1991-2001 годы.

  • 2002 г.
    Катунин Ю.В. Православие Крыма в 1917-1939 гг.: проблемы взаимоотношения с государством.
    Филатов А.С. Электоральное поведение и политические технологии: как добиться успеха на выборах.
    Цветков А.П. Религиоведение.

  • 2003 г.
    Хриенко Т.В. Мировоззрение учащейся молодежи в АРК (экономические, политические и социо-культурные аспекты).
    Лазарев Ф.В. Славянское древо. Книга Судеб.

  • 2004 г.
    Рыскельдиева Л.Т. Деонтология в истории философии.

  • 2005 г.
    СенюшкЁна Т.О. Попередження та врегулювання етнЁчних конфлЁктЁв: державно-управлЁнський вимЁр.
    Савостьянова М.В. Перспективы человека разумного: эволюция или адаптация?

  • 2006 г.
    Архангельская А.С. Возвращение к недосказанному (философические беседы).

Серед підручників і навчальних посібників опубліковані:

  • 1993 г.
    Человек и общество (авторы: Кальной И. И., Сагатовский В. Н., Цветков А.П.).
    Николко В.Н. Введение в практическую логику.

  • 1994 г.
    Цветков А.П. История религий.

  • 1995 г.
    Философия (авторы: Кальной И. И., Цветков А. П., Шоркин А. Д.).

  • 1996 г.
    Кальной И.И. Философия Курс лекций для соискателей сдающих кандидатский экзамен.
    Кальной И.И. Философия Учебник для юридических вузов.

  • 1998 г.
    Николко В.Н. Краткий курс философии.
    Николко В.Н. Краткий курс логики.
    Буряк В.В., Рыскельдиева Л.Т. История древней философии.

  • 1999 г.
    Лазарев Ф.В., Трифонова М.К. Философия.
    Цветков А.П. Религиоведение.

  • 2001 г.
    Берестовская Д.С. Введение в культурологию.
    Хриенко П.А., Хриенко Т.В., Тарасов В.И. Социология.

  • 2002 г.
    Берестовская Д.С. Художественная культура Возрождения.
    Кальной И.И. Философия . Учебник для вузов России.
    Берестовская Д.С. Античная художественная культура.
    Филатов А.С. Гражданское общество и местное самоуправление.

  • 2003 г.
    Берестовская Д.С. Культурология.
    Швецова А.В. История украинской культуры.
    Кальной И.И. Философия для аспирантов.

  • 2004 г.
    Кальной И.И. Философия.
    Николко В.Н. Аналитическая определимость явлений.

  • 2006 г.
    Берестовская Д.С. История формирования и развития философии культуры.
    Буряк В.В. Актуальные проблемы философии: методологические основания экономического знания, постиндустриального общества, глобализации.
    Кальной И.И. Философия права.