Это интересно


Філософський факультет

   
       
 

Кафедра політичних наук

 
       
  Завідувач кафедрою  
     
  ГАБРІЄЛЯН Олег Аршавирович,
доктор філософських наук,
професор програми Фулбрайта
Телефон +38 (0652) 51-60-16
E-mail: gabroleg@mail.ru
 
 

Історія

Джерела професійної підготовки політологів беруть свій початок у 1991 році, коли були бали засновані кафедри політології та соціології. Першим керівником кафедри став професор, доктор філософських наук Геннадій Іванович Мельников. На початковому етапі роботи кафедри істотним виявився процес подолання ідеологічних штампів і в той же час - продовження позитивних дослідницьких традицій, що склалися ще в ту пору, коли колишньою кафедрою наукового комунізму завідували Олександр Іванович Первомайський і Георгій Михайлович Фомін. Цей процес виразився в освоєнні нових навчальних планів, програм, виробленню методики викладання нових дисциплін - політології і соціології. Було видано більше 10 тематичних збірок, проводилися соціологічні дослідження. Викладачі брали участь у міжвузівських наукових конференціях, читали лекції у вищих навчальних закладах. Професор Г. І. Мельников підготував 35 кандидатів наук, опублікував більше 130 наукових робіт.
З лютого 1999 року завідувачем кафедри став професор, доктор філософських наук Олег Аршавирович Габрієлян. З того часу кафедра починає динамічно виходити на новий етап розвитку, нарощує свій кадровий потенціал.
З 2000 року кафедра веде підготовку фахівців за спеціальністю "Політологія". У тому ж році почалася реалізація Програми

"Кримський інститут миру", яка припускала створення інформаційного центру, бази знань з питань миротворчества, запобігання конфліктам і їх вирішенню. Співробітники кафедри проходили стажування в Інституті з вирішення конфліктів університету Джорджа Мейсона (США). У рамках Кримського інституту миру, на основі співпраці з університетом Джорджа Мейсона, розроблені навчально-методичні посібники з конфліктології, проведена серія семінарів і тренінгів з викладачами університету і лідерами співтовариств. Відповідно до Меморандуму, укладеним 12 травня 2000 року між Таврійським національним університетом і Програмою розвитку і інтеграції Криму ООН, співробітники кафедри ведуть науково-практичну роботу з вироблення рекомендацій по вирішенню міжетнічних проблем в Криму.
У 2001 році на кафедрі політичних наук у рамках Мегапроекта "Вища освіта: лідерство для прогресу", підтриманого міжнародним фондом "Відродження", створений Центр по вдосконаленню методів навчання, викладання і досліджень в області політичної науки в Україні. Кафедра розвернула діяльність, направлену на розвиток вітчизняної політології відповідно до стандартів західної політичної науки. У результаті видана колективна монографія "Політична наука в Україні: становлення і перспективи" під редакцією докторів філософських наук О.А Габрієляна і А.Д. Шоркіна. У 2001 року зусиллями кафедри акредитацію ВАК України з політичних наука отримало видання "Учені записки ТНУ ім. В.І. Вернадського". Серія "Політичні науки".
У 2008 році продовжила свою роботу спеціалізована рада з захисту кандидатських дисертацій з політичних наук.

На кафедрі регулярно проводяться конференції, круглі столи. У 2002 році проведені: круглий стіл "Державне управління в Україні і в США" в рамках проекту фонду "Євразія", за участю декана факультету державного управління університету Валдоста (США) Ноланда Арджіпа; круглий стіл "Діалог культур: проблеми інтеграції в кримському суспільстві" за підтримки Гете-Інституту і Посольства Німеччини; Літня молодіжна школа за підтримки Посольства Нідерландів. Кафедра організовує щорічні міжнародні семінари "Релігія і цивільне суспільство". Співробітники кафедри і аспіранти брали участь у наукових стажуваннях за програмою Літніх шкіл Гарвардського університету (США), центрально-європейського університету (Будапешт, Угорщина), а в 2008 році в рамках впровадження болонського процесу студенти кафедри дістали можливість пройти стажування в європейських університетах.
За програмою "держаавна освіта" Civic Education Project (CEP) на кафедрі в 2001 - 2002 роках працювали американські професори Ч. Сонг і Кельвін Вудвард. Кафедра представляє Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського в трирічному проекті Департаменту утворення Ради Європи "Університет як місце формування громадянськості". У проекті беруть участь 16 європейських університетів. Україну представляє Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського. Мета проекту - розробка моделі університету ХХI століття. У 2007 року кафедра ініціювала проведення міжнародної науково-практичної конференції "Національні інтереси: компроміс влади, бізнесу і цивільного суспільства".

Дисципліни

  • Габрієлян Олег Аршавірович - доктор філософських наук, професор. Вступ до спеціальністі, Порівняльна політологія, Методика досліджень політичної науки, Конфліктологія та міжетнічні відносини, Крос-культурна адаптація, Вища освіта в контексті Болонського процесу.

  • Гаспарян Михайло Володимирович - кандидат політичних наук, старший викладач. Методи комп'ютерної обробки даних, Математичні методи політичних досліджень, Соціологія, Політологія.

  • Єфанов Леонід Олександрович - доц., к. ф.н. Політологія.

  • Затухіна Ольга Олександрівна - викладач. Соціологія, Політологія.

  • Катеруша Святослав Олександрович - викладач. Права людини та євроінтеграції, Політологія, Соціологія.

  • Кисельова Наталя Василівна - старший викладач. Політична географія, Країнознавство, Порівняльне країнознавство, Регіональне країнознавство, Соціологія, Політологія.

  • Лукашевич Людмила Сергіївна - викладач. Виборчі системи країн світу, Історія та теорія політичних партій, Соціологія.

  • Мальгін Андрій Віталійович - к. ф.н., старший викладач. Етнічність і націоналізм, Політологія.

  • Муратова Ельміра Серверівна - доц., к. п. н. Політичний іслам у сучасному світі, Політичний іслам на пострадянському просторі, Іслам у глобальному вимірі, Політологія.

  • Нікіфоров Андрій Ростиславович - доц., к. і. н. Регіональна політика, Світовий політичний процес і геополітика, Політологія.

  • Ніколко Мілана Володимирівна - доц., к.ф.н. Політична філософія, Загальна теорія політики, Політичні комунікації, Політологія.

  • Сєнюшкіна Тетяна Олександрівна - доктор наук з державного управління, професор. Політичні проблеми соціального управління, Етнополітологія.

  • Сєнюшкін Євген Олександрович - старший викладач. Політична система України, Соціальна політика України, Державне управління, Теорія соціального управління, Сучасна політика України, Охорона праці в галузі (для політологів), Соціологія, Політологія.

  • Філатов Анатолій Сергійович - доц., к.ф.н. Паблік рілейшенс (PR), Місцеве самоврядування, Політтехнології, Політичний менеджмент, Субкультури: еліти та маргінали, Соціальна стратифікація, Соціологія.

  • Юрченко Сергій Васильович - доктор політ. наук, проф. Теорія міжнародних відносин, Історія міжнародних відносин.

Загальна інформація

Кафедра політичних наук забезпечує професійне навчання за фахом "Політологія".

Спеціаліст-політолог може здійснювати професійну діяльність у сфері політики, державного та соціально-політичного управління, у галузі політичної комунікації і вирішення конфліктів.Спеціаліст-політолог може також працювати в державних закладах, політичних партіях і громадських організаціях, органах місцевого й регіонального самоврядування, у наукових і дослідницьких центрах, фондах, у відділах гуманітарного й соціально-політичного напрямку редакцій засобів масової інформації, викладати у вищому та середньому навчальному закладах дисципліни соціально-політичного профілю.

Експерт, аналітик, радник, консультант, спціаліст зі зв'язків з громадськістю - це нові професії, затребувані в цей час широким колом державних установ, суспільних і політичних організацій, приватних компаній.

Спеціалізація ведеться за чотирма напрямами:

  • Державне управління;

  • Конфліктологія й міжетнічні відносини;

  • Міжнародні відносини (країнознавство);

  • Політична комунікація (паблік рілейшенс - зв'язки з громадськістю).

Кваліфікація, що присвоюється по закінченню навчання: ПОЛІТОЛОГ

Випускникові, що одержав диплом спеціаліста-політолога надається право продовжити навчання на вищому освітньому рівні (магістратура, аспірантура) у вузах України.

Напрями наукових досліджень кафедри: міжетнічні відносини, політична регіоналістика, соціальний капітал, державне управління, політична комунікація. При кафедрі створений Центр по вдосконаленню методів навчання, викладання й досліджень в області політичної науки в Україні, Кримський інститут миру.

Зв'язки, контакти

Кафедра активно співпрацює з міжнародними організаціями і університетами. Особливо слід зазначити:

- Університет Дж. Мейсона (США) (Розроблені спецкурси з конфліктології);
- Інститут з вирішення конфліктів (США) (Стажування співробітників кафедри);
- Центрально-європейський університет (Будапешт, Угорщина) (Розробка навчальних програм);
- Департамент освіти Ради Європи (Університет як місце формування громадянськості - соціальне дослідження);
- Програма розвитку й інтеграції Криму ООН (Рекомендації за програмою "Інтеграція і розвиток Криму");
- Міжнародний фонд "Відродження" (Серія проектів: семінари, конференції, круглі столи);
- Інститут Миру США (Проект "Школа мира" - семінари для викладачів ВУЗів і лідерів національних співтовариств, публікація методичного допомоги);
- Civic Education Project (CEP) (на кафедрі працювали: PHD Changzoo Song, PHD Calvin Woodward);
- Програма ім. сенатора Фулбрайта (Габрієлян О.А., Муратова Е.С., Келвін Вудвард Роберт Зіммерман, Іділ Ізмерлі).
У 2007 р. на кафедрі була відкрита аудиторія ім. Фубрайта.

Публікації

  • О.А. Габриелян: "Политические процессы в Крыму. Последнее десятилетие ХХ века", "Крым. Депортированные граждане: возвращение, обустройство, социальная адаптация", "Учебно-методические материалы по политической науке";

  • А.С. Филатов: "Электоральное поведение и политические технологии: Как добиться успеха на выборах", "Гражданское общество и местное самоуправление", "Религия и жизнь", учебно-методические пособия "Политика и религия", "Социальная философия";

  • Т.А. Сенюшкина: методическое пособие "Политические проблемы социального управления";

  • Е. А. Хан: методическое пособие "Политическая социология".

Досвід досягнення міжетнічної згоди в Криму аналізується у колективній монографії "Міжетнічна згода в Криму: шляхи досягнення" та виданні "Діалог культур: проблеми інтеграції в кримському співтоваристві". Підготовлено хрестоматію "Державне управління: США й Україна".

Слід зазначити історичні романи кандидата філософських наук Л. О. Єфанова "Покорение Крыма", "Трудный выбор империи", "Князь Василий Долгоруков (Крымский)", що видаються в Росії багатотисячними тиражами.