Это интересно


Факультети та інститути

 
 

Фізичний факультет

 
 

E-mail: physics@crimea.edu
Телефон: +38 (0652) 60-80-70
Адреса: 95007 пр. Вернадського 4, корп. «А», Сімферополь, Крим, Україна

 
     
  Декан факультету  
     
  ГЛУМОВА Марина Всеволодівна, кандидат фізико-математичних наук, доцент  
     
  Телефон:+38 (0652) 60-80-70
E-mail: gmv@crimea.edu
Каб. №312 корп. «А»
 
     
  Історія  
 

Фізичний факультет один з найстаріших факультетів університету (був заснований у 1918 р). На факультеті в різний час навчалися і працювали: Нобелівські лауреати з фізики академік І. Є. Тамм і І.М. Франк, академік АН СРСР А. Ф. Іоффе, академік АН СРСР І. В. Курчатов (випуск 1923р.) чл .- кореспондент АН СРСР К. І. Щелкін (випуск 1932 р.) і член-кореспондент АН СРСР Я.І . Френкель, академік АН УРСР К.Д. Синельников.

Після реорганізації навчального закладу в 1972 році в Сімферопольський державний університет ім. М. В. Фрунзе і поділу фізико-математичного факультету його в різні роки очолювали:

  • доцент, к.ф.-м.н.  Р.Г.Бадальян

  • доцент, к.ф.-м.н. I. В. Крячко,

  • доцент, к.т.н. O. Т. Долгошеєв,

  • доцент, к.ф.-м.н. Ю.М. Ільїн,

  • доцент, к.п.н. Т.А. Коростелiна.

Вчені фізичного факультету стояли біля витоків створення самостійних наукових установ: Центру геофізичних досліджень у Криму (Кримська сейсмічна станція, нині Відділ сейсмології інституту геофізики НАН України); конструкторського бюро "Домен"; Науково-дослідного технологічного інституту функціональної мікроелектроніки.

 
 

Загальна інформація

   
 

У даний час викладацький склад факультету включає сімнадцять (17) докторів наук, професорів, 35 кандидатів фізико-математичних і технічних наук, доцентів.

Фізичний факультет здійснює підготовку бакалаврів за напрямами (термiн навчання на денній формі - 4 роки):

Напрями підготовки 
Кваліфікація
(що буде внесена в диплом по закінченню навчання)
6.040203
ФІЗИКА
Бакалавр фізики,
технічний фахівець в галузі фізичних наук та техніки
6.040204
ПРИКЛАДНА ФІЗИКА
Бакалавр прикладної фізики,
технічний фахівець в галузі фізичних наук та техніки
6.050102
КОМП'ЮТЕРНА ІНЖЕНЕРІЯ
Бакалавр комп’ютерної інженерії,
технічний фахівець в галузі обчислювальної техніки

 

Усі спеціальності мають четвертий рівень акредитації.

Фізичний факультет здійснює підготовку фахівців і магістрів за спеціальностями (термiн навчання на денній формі - від 1 року до 1,5 років за різними спеціальностями):

Спеціальність для спеціалістів
Кваліфікація
(що буде внесена в диплом по закінченню навчання)
Спеціальність для магістрів
Кваліфікація
(що буде внесена в диплом по закінченню навчання)
7.070101
ФІЗИКА
Спеціаліст з фізики. Викладач.
8.070101
ФІЗИКА
Магістр з фізики. Викладач.
7.070203
ПРИКЛАДНА ФІЗИКА
Спеціаліст з   прикладної фізики
8.070203
ПРИКЛАДНА ФІЗИКА
Магістр з   прикладної фізики
7.070201
РАДІОФіЗИКА ТА ЕЛЕКТРОНІКА
Спеціаліст з радіофізики і електроніки
8.070201
РАДІОФІЗИКА ТА ЕЛЕКТРОНІКА
Магістр з радіофізики і електроніки
7.091501
КОМП'ЮТЕРНІ СИСТЕМИ І МЕРЕЖІ
Розробник обчислювальних систем
8.091501
КОМП'ЮТЕРНІ СИСТЕМИ І МЕРЕЖІ
Магістр з комп’ютерних систем та мереж

 

542 студентів отримують освіту на фізичному факультеті, в аспірантурі навчаються більш, ніж 20 чоловік.

Випускників, що відповідають сучасним вимогам, дозволяють готувати більше 30 лабораторій факультету, Центр комп'ютерних технологій, філія кафедри експериментальної фізики в КБ "Домен", бази промислової практики, у лабораторіях Кримського відділення Українського державного геологорозвідного інституту.

 
 

Структура

   
 

Фізічний факультет включає деканат і 6 кафедр, що здійснюють навчальну та наукову роботу.

Заступник декана з навчальної роботи:
Заступник декана з наукової роботи:
Заступник декана з організаційно-виховної роботи:
 
Рибась Олександр Федорович
кандидат фізико-математичних наук, асистент
Телефон: +38 (0652) 60-80-70
Яворський Максим Олександрович
доцент, кандидат фізико-математичних наук
Телефон: +38 (0652) 60-80-65
Леляков Олександр Петрович
доцент, кандидат фізико-математичних наук

 

Завідувач кафедрою теоретичної фізики
Завідувач кафедрою експериментальної фізики
Завідувач кафедрою загальної фізики
Фрідман Юрій Анатолійович
професор, доктор фізико-математичних наук
Телефон: +38 (0652) 60-80-65
Бержанський Володимир Наумович
професор, доктор фізико-математичних наук
Телефон: +38 (0652) 63-75-95
Воляр Олександр Володимирович
професор, доктор фізико-математичних наук
Телефон: +38 (0652) 60-81-94
     
Завідувач кафедрою радіофізики та електроніки
Завідувач кафедрою фізики твердого тіла
Завідувач кафедрою комп'ютерної інженерії і моделювання
 
Старостенко Володимир Вікторович
професор, доктор фізико-математичних наук
Телефон: +38 (0652) 60-82-60
Стругацький Марк Борисович
доцент, доктор фізико-математичних наук
Телефон: +38 (0652) 60-82-82
Скатков Олександр Володимирович
професор, доктор технічних наук
Телефон: +38 (0652) 60-21-10

 

Вчена рада фізичного факультету

 
 

Навчальна робота

   
 

Викладачі фізичного факультету, у відповідності з навчальними планами спеціальностей, викладають більше 75 дисциплін  у кожній з 3 бакалаврських програм і більше 14 дисциплін у кожній з 4 магістерських програм.

На факультеті студенти отримують класичну фізичну і сучасну технічну підготовку. Всі спеціальності фізичного факультету здійснюють безперервну комп'ютерну підготовку студентів. У навчальному плані спеціальностей курси: «Інформатика», «Програмувальна й обчислювальна техніка», «Комп'ютерне моделювання», «Комп'ютерні мережі», «Мікропроцесорна техніка», «Пакети прикладних програм», «Комп'ютерна графіка», «WEB» - програмування, «Операційні системи», «Системне програмування» і т.д.

Студенти направлень «Прикладна фізика», «Радіофізика й електроніка», «Комп'ютерна інженерія» отримують професійну інженерну підготовку. Навчаючись на нашому факультеті, студенти отримують навики работи з різною апаратурою:

  1. Контрольно – вимірною.
  2. Приймально – передаючими пристроями (використовуються в системах телевізійного віщання, пристроях зв'язку, в тому числі мобільній, антенній техніці).
  3. Банківським технічним устаткуванням.
  4. Апаратним забезпеченням комп'ютерних систем і мереж.
  5. Пристроями сучасної побутової і спеціалізованої техніки.

Випускники факультету, що обрали педагогічну діяльність (направлення підготовки і спеціальність «Фізика»), поряд з технічною кваліфікацією (див. кваліфікацію бакалавра) отримують і педагогічну кваліфікацію при отриманні кваліфікаційних рівнів «спеціаліст, магістр». Направленя підготовки фізика, надає студентам можливість з 3 курсу обрати блоки дисциплін вільного вибору (спеціалізації) по направленням: фізика твердого тіла, астрономія, теоретична фізика, експериментальна фізика, квантова електроніка.

Студенти направлення підготовки «Прикладна фізика» починаючи з 2 курсу,  обирають блоки дисциплін вільного вибору студентів (спеціалізації) по направленням: радіофізика й електроніка, наукоємні фізичні технології.

Навчальні, педагогічні та виробничі практики доповнюють теоретичну підготовку студентів.

Після закінчення факультету випускники можуть продовжити навчання в аспірантурі фізичного факультету  по направленням наукової роботи  всіх кафедр фізичного факультету.

На факультеті працює Спеціалізована рада по захисту дисертацій на здобуття вченого ступення кандидата наук по спеціальностям "Фізика твердого тіла", "Оптика" і "Фізика магнітних явищ".

Студенти фізичного факультету неодноразово були і є лауреатами стипендій: Президента України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим; Сімферопольської міської Ради; Вченої Ради університету; стипендій ТНУ імені В.І.Вернадського й імені І.В.Курчатова.

 
 

Профіль випускників

 
 

Випускники фізичного факультету ТНУ працюють в різних фірмах і університетах світу (США, Канада, Ізраїль, Австрія, Швеція, Німеччина та інш.). Користуються популярністю на ринку праці України і Криму, де працюють: спеціалістами, інженерами, керівниками в телекомунікаційних фірмах («Укртелеком», фірми мобільних телекомунікацій), комп'ютерних фірмах України  і зарубіжжя, очолюють відділи засобів технічного забезпечення відділень банків, сервісних службах з ремонту технічних пристроїв, спеціалістами – інженерами на промислових підприємствах (ВАТ «Завод Фіолент», ДАТ «Чорноморнафтогаз»), школах, коледжах, вузах, науково - дослідних інститутах, в органах виконавчої влади.

Наші випускники конкурентноспроможні при участі в конкурсах в аспірантуру і магістратуру  в престижні вищі навчальні заклади світу.

Випускники факультету, обравши педагогічну діяльність, неодноразово підтвержували високий рівень педагогічної підготовки. Так, тільки з 1972 року в Криму працює більше 30 вчителів фізики, що мають звання вчителя вищої категорії, учителя-методиста, Заслуженого вчителя АР Крим, Лауреата державної премії АР Крим, кандидатів педагогічних наук: В.Ю.Каврайський - перший заступник міністра МОН АР Крим, Заслужений робітник освіти АРК, В.А.Буякевич - начальник управління МОН АРК, Заслужений робітник освіти АРК, Л.В.Євдокименко - лауреат Державної премії АРК, Заслужений робітник освіти АРК, методист КРІППО, А.О.Корженевич - Заслужений учитель АРК, учитель вищої категорії СШ N 3 м. Сімферополя та інш.

 
 

Абітурієнту

 
 

Для участі в конкурсі вступу на 1 курс на направлення підготовки «Фізика» і «Прикладна фізика» фізичного факультету надають сертифікати державного тестування: обов'язкові  по «Фізиці» та  «Українській мові та літературі»; на вибір абітурієнта  «Математика» або «Хімія».

Для участі в конкурсі вступу на 1 курс на направлення підготовки «Комп'ютерна інженерія» фізичного факультету надаються сертифікати державного тестування обов'язкові: по «Українській мові та літературі» і «Математиці»; на вибір абітурієнта «Фізика».

Навчання на факультеті може здійснюватися як на держбюджетній основі з отриманням стипендії при хорошій успішності, так і на договірній - комерційній основі (навчання за рахунок юридичних і фізичних облич).

На факультеті буде здійснюваться набір на заочну комерційну форму навчання  по всім напрямам підготовки («Фізика», «Прикладна фізика», «Комп'ютерна інженерія») в рамках ліцензії AB №529537, в кількості по 20 чоловік на «Фізику» і «Прикладну фізику» і 25 чоловік на «Комп'ютерну інженерію».

Для підготовки до зовнішнього тестування працюють недільні курси підготовчого відділення по фізиці.

На факультеті працює заочна фізико – математична школа для всіх абітурієнтів бажаючих покращити знання по фізиці.

Керівник: Завідувач кафедрою теоретичної фізики Фрідман Юрій Анатолійович - професор, доктор фізико-математичних наук

Телефон: +38 (0652) 60-80-65
Адреса: пр. Вернадського 4, фізичний факультет,
заочна фізико – математична школа,
95007 Сімферополь, Крим, Україна

 
 

Направлення наукової роботи кафедр факультету:

 
 

Теоретична фізика - проблеми класичної теорії поля, загальна теорія відносності та її додатки в астрофізиці й космології, теорія струн і нуль-струн у псевдориманових просторах, квантова теорія магнетизму, магнітоакустика, сингулярна оптика.

Експериментальна фізика - фізика магнітних напівпровідників, спінова динаміка, електронна і ядерна магнітна релаксація, розвиток теоретичних основ ЯМР - спектроскопії, електродинаміка композиційних матеріалів.

Загальна фізика – фундаментальні дослідження в області лазерних пучків і оптичних волокон.

Радіофізика і електроніка - Експериментальне і теоретичне дослідження процесів взаємодій високоінтенсивних імпульсних електромагнітних полів з мікроструктурними елементами напівпровідникових приборів й інтегральних мікросхем. Створення математичних моделей напівпровідникових і електровакуумних приборів. Математичне моделювання фізичних процесів у електронних прожекторах (пушках) і електронно-оптичних системах електровакуумних приборів, у тому числі приборах СВЧ. Розробка нових електронних схем. Створення і дослідження плівкових напівпровідників приборів на основі аморфних і полікристалічних структур. Розробка і створення систем використання нетрадиційних (поновлюваних) джерел енергії на основі напівпровідникових фотоелектричних батарей

Астрономія -  Фізика зоряних атмосфер. Зірковий магнетизм. Астросейсмологія. Вибухові перемінні зірки. Рентгеновські системи. Оптика і фізика земної атмосфери.

Фізика твердого тіла – Дослідження структури і фізичних властивостей магнітоупорядочених кристалів. Поверхневий магнетизм. Магнітоакустика антиферомагнетиків. Дослідження структури і фізичних властивостей сегнетоелектричних матеріалів. Розробка апаратури для експериментальних досліджень (ЯМР, електрометрія, магнітометрія, вирощування кристалів). Дослідження структури і фізичних властивостей пористих алюмосилікатів (цеолітів). Розробка технології вирощування монокристалів магнітних феродіелектриків. Вирощування профілірованих монокристалів лейкосапфіра. Прикладна магнітооптика (розробка приборів і пристроїв оптичної обробки інформації і зв'язку на основі магнітооптичних систем).

Методика фізики - сучасні проблеми вищої і середньої освіти.

Комп'ютерне моделювання у прикладній електродинаміці Аналіз і синтез електромагнітних полів. Розрахунок і оптимізація електротехнічних пристроїв і конструкцій. Синтез електричних і магнітних систем. Теорія інтегральних рівнянь. Комп'ютерне моделювання фізичних полів і процесів. Експериментальні методи досліджень електромагнітних полів і процесів.

Лабораторна база кафедр оснащена сучасним оснащенням, що дозволяє виконувати як фундаментальні, так і прикладні наукові дослідження та інш.

 

Зустріч співробітників фізичного факультету з лауреатом Нобелівської премії Жоресом Алферовим

 
 

Конференції, семінари

На фізичному факультеті Таврійського національного університету працює відкритий фізичний лекторій, на кожній кафедрі - науковий семінар по тематиці досліджень кафедри.

Фізичний факультет Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського виступає організатором регулярних міжнародних конференцій:

  • "Функціональні матеріали"
  • «Сингулярна оптика»

 

Проекти

У даний час факультет уклав договір на спільну підготовку магістрів і проведення науково-дослідницької роботи з французьким технічним університетом Ecole Centrale de Lille і університетом штату Техас у Даласі. Група магістрів, аспірантів і докторантів працює в Національному університеті Австралії. Докторант кафедри загальної фізики фізичного факультету Шведов Владлен Геннадійович реалізував проект, що отримав визнання в усьому науковому світі.

 

Зв'язки, контакти

На факультеті працюєт наукове студентське відділення «SPIE» Американського оптичного товариства, студентське конструкторське бюро.

Фізичний факультет має договори про співпрацю з ведучими університетами  і науково – досліднимии інститутами України, країн близького і дальнього зарубіжжя.

 

Додаткові електронні матеріали про факультет: