Это интересно


Фізичний факультет

   
       
 

Кафедра прикладної електродинаміки

 
       
  Завідувач кафедрою  
     
  СТАДНИК Іван Петрович,
професор, доктор технічних наук
Телефон +38 (0652) 60-83-75
E-mail: electrodyn@crimea.edu
 
     
 

Історія

 
 

Кафедра прикладної електродинаміки відкрита на фізичному факультеті в листопаді 1989 року. Передісторія утворення кафедри починається з 1972 року, коли на фізичному факультеті була відкрита кафедра математичної фізики, очолювана професором Колесниковим Е.В., на базі якої була організована спеціалізація"Теоретична фізика (прикладна електродинаміка)". З 1975 року вказану спеціалізацію очолив доцент Стадник І.П., який також організував наукову групу, що займалася, в основному в рамках госпдоговорів, інтенсивними дослідженнями в області синтезу і оптимізації струмових систем і систем з постійними магнітами, що створюють магнітні поля із заданими характеристиками. Були отримані ряд важливих теоретичних і прикладних результатів, електродвигунів, що дозволили розробити нові оптимальні ротори, з постійними магнітами, упроваджені на декількох підприємствах колишнього СРСР і захищені десятками авторських свідоцтв і патентів.

Була створена теорія лінійних інтегральних рівнянь першого роду і розроблений ряд ефективних методів, зокрема, геометричні методи вирішення систем лінійних рівнянь алгебри з погано обумовленими матрицями. Проводилася робота по синтезу магніто- і електростатичних полів із заданими характеристиками.

Отримані наукові результати дозволили створити при університеті Галузеву науково-дослідну лабораторію магнітних систем (ОНІЛ "Магнетик"), яка брала участь у багатьох міжнародних, союзних і республіканських виставках. Її розробки були упроваджені в серійне виробництво. У 1988 році І.П.Стадником була захищена докторська дисертація. Кандидатські дисертації захистили В.В.Мілюков, А.П.Телегін, Н.І.Кльовець, О.І.Парменов, А.В. .Жильцов.

У даний час кафедра випускає бакалаврів, спеціалістів і магістрів спеціалізації "Електрофізика". У науковій роботі активну участь бере аспірант Філіпов Д.М. і студенти старших курсів. Кафедра продовжує також наукові дослідження в області синтезу магнітних систем, в області розробки нових методів вирішення СЛАУ, розрахунку магнітних полів стаціонарних струмів і постійних магнітів за наявності феромагнетиків, розрахунку вихрових струмів (зокрема, стосовно лінійних асинхронних двигунів).

Дисципліни

  • Електродинаміка. Синтез магнітних полів. Фізичні процеси в лінійних електродвигунах. Динамічні процеси в лінійних електродвигунах. Статичні поля. (Стадник І.П., д.т.н., професор)

  • Методи математичної фізики. Вихрові струми. Статичні поля. Електродинаміка. Інтегральні рівняння. (Горська І.Ю., старший викладач)

  • Чисельні методи у фізиці. Комп'ютерна фізика. Теоретичні основи електротехніки. Статичні поля. Основи теорії ланцюгів. Основи охорони праці. (Жильцов А.В., к.т.н., провідний фахівець)

  • Методи математичної фізики. Основи електроенергетики. Основи теорії ланцюгів. Електричні машини. Теоретичні основи електротехніки (Парменов О.І., к.т.н., доцент)

  • Сучасні магнітні матеріали. Макроскопічна теорія надпровідності. Програмне забезпечення фізичних досліджень. Лабораторія електромагнітного поля. Лабораторія електричних ланцюгів. Основи електротехніки. (Долгошеєв А.Т., к.т.н., доцент)

  • Інтегральні рівняння. Зворотні завдання математичної фізики. Методи математичної фізики. Основи електротехніки. Магнітна гідродинаміка. Теоретичні основи електротехніки. (Козік Г.П., старший викладач)

  • Теоретичні основи електротехніки. Основи теорії ланцюгів. Чисельні методи у фізиці. Лабораторія електромагнітного поля. Лабораторія електричних ланцюгів. (Філіппов Д.М., фахівець, аспірант)

Профіль випускників

Фізики, що спеціалізуються в області прикладної електродинаміки і електрофізики. Студентів готують до роботи в області проектування, конструювання і експлуатації електротехнічних і електромеханічних пристроїв, нетрадиційних джерел енергії, приборо- і електромашинобудування. Випускники працюють в різних науково-дослідних і навчальних організаціях, конструкторських бюро, на виробництві.

Наукова робота

Напрями наукових досліджень: аналіз і синтез електромагнітних полів, розрахунок і оптимізація електротехнічних пристроїв і конструкцій, синтез електричних і магнітних систем, аналітичні і чисельні методи розрахунку електромагнітних, теплових і ін. фізичних полів, теорія інтегральних рівнянь, комп'ютерне моделювання фізичних полів і процесів, експериментальні методи досліджень електромагнітних полів і процесів.

Перспективні дослідження: нетрадиційні джерела енергії.

Зв'язки, контакти

Кафедрою підтримуються контакти: з інститутом електродинаміки НАН України (м. Київ), з інститутом проблем моделювання в енергетиці НАН України, з Східно-українським університетом (м. Луганськ), з Кримською академією природоохоронного і курортного будівництва (м. Сімферополь), з ВАТ завод електромашинобудування "Фірма СЕЛМА" (м. Сімферополь). Кафедра прикладної електродинаміки спільно з фірмою "Оптімаг" і заводом "Фіолент" розробляє нові конструкції лінійних електродвигунів, що обертаються, з постійними магнітами, технологію їх виготовлення, методи електромагнітного розрахунку і оптимізації цих двигунів. Організовано дрібносерійне виробництво вказаних двигунів. Споживачами є фірми США.

Публікації

Найбільш значимі публікації

  1. Стадник І.П., Парменов О.І. Моделювання процесу розмагнічування магніта // Ізв.вузов,

    Електромеханіка. - 1992. - № 4.

  2. Горськая І.Ю. Синтез магнітної системи з постійними магнітами, що створює максимальне середнє значення магнітного поля в заданому об'ємі // Ізв. вузів, Електромеханіка. 2001. № 1, 0,6 п.л.

  3. Стадник І.П.,Жільцов А.В. Модифікація методу інтегральних рівнянь розрахунку магнітостатичних полів в нелінійних середовищах. Технічна електродинаміка, 2003, №3, с. 3-6.

  4. Козік Г.П.,Федоренко А.М. і ін. Розвиток технології електрохімічного відновлення іонів заліза(III) і титану(IV) // Вчені записки Кримського педагогічного університету. -2006. - вип.6,С.84.

  5. Гориста І.Ю, Фурсенко А.В. Розрахунок вихрових струмів у феромагнітному шихтованном статорі // Збірник науковіх праць ІПМЕ ім. Р. Є. Пухова НАН Україні: Моделювання та інформаційні технології. - 2006. - вип.37, 8 стор.

  6. Мюллер Ст, Новендер В.-Р., Баженов В.М., Долгошєєв А.Т., Хороших А.П. Розробка бази даних програми PROFI // Матеріали міжнародної конференції "Деформація і руйнування матеріалів з дефектами і динамічні явища в гірських породах ", м. Алушта. - 2007.

  7. Стадник І.П., Філіппов Д.М. Метод СЛАУ розрахунку статичних плоскопаралельних полів в кусочно-однорідних середовищах (вторинні джерела: простий шар зарядів; кусочно-постійна і кусочно-лінійна апроксимації). // Технічна електродинаміка. №6 - 2007.

  8. Жільцов А.В. Двовимірна інтегро-дифференційна модель для розрахунку вихрових струмів в системі кристалізатор - індукційний перемешиватель з нелінійним масивним магнітопроводом // Електронне моделювання. .- №6 -2007.